Myšlenku a čas nelze zastavit. A proč taky?

Koupil jsem si blok, obyčejný linkovaný sešit, do kterého jsem si chtěl zapisovat poznámky. Poznámky pro blog, pro posty na Twitter, takové ty jednoduchosti, které vás překvapí nepřipraveného, ale po chvilce je zapomenete a ať se snažíte sebevíc, nevzpomenete si. Kolik myšlenek už takto zmizelo v propadlišti času.

Mám deset let hodinky. Za poslední rok jsem je měl třikrát v opravě. Vyčištění, seřízení, nakonec výměna celého strojku. Zhruba tři měsíce v opravě. Čtvrt roku. Mám k nim citový vztah. Nahradil jsem je sice chytrými hodinkami, které mne jemným brněním upozorňovali na nové zprávy, příchozí hovory, události v kalendáři. Ale klasické hodinky jsou klasické hodinky. Pozorovat ručičky, jak odpočítavají čas. Střídání ranního, dopoledního, odpoledního a nočního času.

Čas, ani myšlenku, nelze vrátit. Jak proběhne, je pryč. K myšlenkám se lze vracet, lze je zkoušet uskutečnit znovu, ale ta první, je jen jedna. V myšlenkách se lze v čase vracet zpátky. Vzpomínat. Co se stalo, stalo se. Nelze to vrátit, změnit. A ani by to jít nemělo. Vytvořil by se chaos, kdy by se změny kupily na stávající události. Ano, cestování v čase je krásná myšlenka, ale mělo by to smysl? Opravdu bychom byli schopni změnit stav věcí, událostí. Opravdu bychom chtěli změnit to, o čem si myslíme, že jsme udělali chybně. Těšilo by nás to?

Nechme čas plynout jeho spravedlivým rytmem. Nechtějmě měnit chod událostí návratem v čase. Buďme rádi a šťastní za chvíle, které prožíváme právě teď. Pozorujme ručičky svých hodinek, jak odměřují čas. Starejme se o ně tak, jako o svoje myšlenky. Naše myšlenky nám nikdo nevezme. A náš čas, patří jen nám.

A můj blok, ten je pořád prázdný 😉

Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Myšlenku a čas nelze zastavit. A proč taky?

  1. Luděk Škrip napsal:

    Krásně s hlavně filozoficky napsané s nadhledem. Úplně se v tom vidím.
    Sice si už nic nepíšu, blogy jsem zrušil, ale Tebe čtu pořád.
    Posílám pozdrav kamaráde.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s