Proč v noci nesvítí sluníčko?

Jedna hodina po půlnoci a já odjíždím z Brna, na mateřské depo. Jsou 3°C a začíná pršet. Zatím jen mrholí, ale obloha je zatažená a přijít může cokoli. Na Popůvkách již regulérně prší, teploměr klesá na 1°C a počítač kamiónu hlásí nebezpečí námrazy. „To vím i bez tebe!„, říkám si pro sebe a stírám kapky z okna. 
Cestou do Brna, klesl teploměr na -2°C a tak sleduji oblohu, teploměr i možné příznaky námrazy na dálnici. Za návěsem se krásně práší a pootevřeným okýnkem poslouchám šustění vody pod koly. U Velkého Meziříčí je už 0°C a stále prší. Blížím se k dopravnímu omezení na „letišti“ u Měřína. ŘSD začalo s první letošní rekonstrukcí dálnice už před dvěma týdny! V duchu si tak říkám, jestli by nebylo lepší, kdyby snad sněžilo. Padající voda při této teplotě, je na promrzlé silnici, velice zrádná. 

U Velkého Beranova se mi déšť přestává líbit, ale protijedoucí auta nedovolují rozsvítit dálková světla, aby bylo poznat, co to z nebe padá a v jejich světlech, také není nic poznat. Konečně před Jihlavou na chvilku rozsvěcím „dálkový“ a ono sněží! Drobně, ale sněží. Na silnici nic nezůstává, od kol se stále práší a teplota je jeden stupeň nad nulou. Přejedu sjezd na Jihlavu a stoupám do kopce. I ve světlech protijedoucích aut, je vidět, že intenzita sněžení, se stupňuje. Do toho se přidává vítr do zad a auto si chvilkama lehce „plachtí„. Blížím se k nejvyššímu bodu na D1, Větrnému Jeníkovu a všímám si nahrnutého sněhu na krajnicích. „To cestou do Brna určitě nebylo.„, mumlám si pro sebe a připravuji se na sjezd, na stý kilometr. Přepínám řazení z automatu na manuál. Jistota je jistota a zařazená rychlost je v této situaci lepší, než náhlé zařazení automatu, z volnobězky, při brždění z kopce. 

Silnice je zatím mokrá, ale padající sníh houstne. Přehoupnu se přes Humpolec a zároveň se těším, jak po dvaceti kilometrech opustím i kraj Vysočina. Za Koberovicemi míjím ceduli Středočeský kraj a s ní i přestává sněžit. Teplota začíná pomalu stoupat. Za Souticemi teploměr u dálnice, i v autě, ukazuje 3°C. Za sjezdem na Kácov, je silnice úplně suchá. A tak to vydrží až do Prahy. Ještě na Popovicích teplota na chvilku klesne na nulu, ale to je jen takový „výkřik„, abych udržel pozornost, na posledních šesti kilometrech, než dálnici opustím. 

196km na dálnici a mimo sluníčka, jsem projel všemi povětrnostními možnostmi, které příroda nabízí. Sluníčko v noci? To už bych chtěl asi hodně, že?

Příspěvek byl publikován v rubrice zápisky truckera se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s