Křižovatka, kde semafor má konečně smysl!

Jsou světelné křižovatky, nad jejichž významem mi uniká smysl. Pak jsou křižovatky, které by si svojí dopravní situací, semafor zasloužili a přesto tam není. A potom jsou křižovatky, kde místo vybudování světelné signalizace, raději město vybuduje kruhový objezd. Ten sice sklidní dopravní situaci, ale jen za cenu zpomalení a zhuštění dopravy, na příjezdových směrech.

Týdně projedu desítky takových křižovatek. Nad některými opravdu zůstává rozum stát. Ve dvě ráno, na křižovatce, řízené světelnou signalizací, stojíte jen vy. Osamělé vozidlo na hranici křižovatky. Projet na červenou znamená zaznamenání na kameru. A tak tam stojíte a čekáte na zelenou.

Loňského jara začala rekonstrukce křižovatky u logistického centra, kam pravidelně jezdíme. V prvních to vypadalo na instalaci světelné signalizace. Když ale zmizely všechny betonové trojúhelníky, vyznačující směry odbočování, bylo jasno, buduje se kruhový objezd. Rekonstrukce spočívala vždy v uzavření jedné čtvrtiny křižovatky a zbylé směry začaly být řízeny světelnou signalizací. Kolony, končící na přivaděči i samotné rychlostní silnici, v jednom směru, na sebe nenechaly dlouho čekat. Vybudování kruháku trvalo přes půl roku. Po celou dobu byla křižovatka noční můrou všech, kteří bídy projížděli. Někteří z nás, i několikrát denně. Jestli celá akce splnila svůj účel nevím, kolony, které se tam nárazově tvořili předtím, jsou i nyní.

Před nedávnem začala rekonstrukce křižovatky, nedaleko mého bydliště. Moje první obava opět směřovala ke kruhovému objezdu. Křižovatka je opravdu nepřehledná a dosti nebezpečná. Dopravní nehody zde byly na denním pořádku. Nepomohlo ani oddělení jízdních pruhů pro přímý a odbočování směr. Až z instalace sloupů, se dalo vytušit, že tu vzniká světelná křižovatka. A také, že ano. Během několika dní bylo vše dokončeno a zprovozněno.

Nastal klid v dopravním chaosu, dopravní situace se uklidnila, řidiči si rychle zvykli na správné řazení v jízdních pruzích a rapidně ubylo i dopravních nehod. Po dlouhé době město vytvořilo křižovatku, která má smysl!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, zápisky truckera se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s