Zijeme ve stastne dobe?

Ano zijeme! Muzeme jet kam chceme, muzeme si koupit co chceme.

Ale mame na to cas? Ne, nemame. Musime se sakra co ohanet, abychom na to meli a mohli si to malo uzit.

A to ma byt ta stastna doba? Pracujeme od nevidim do nevidim, protoze se bojime o sve pracovni misto. Lidi, kteri by tu samou praci delali, treba i za nizsi mzdu, jsou pry pred dvermi firem, fronty. Uz jste je videli? Vitezi levna pracovni sila a ne poctive odvedena prace. Tu totiz nikdo neni ochoten zaplatit.

Lide, zijici ve mestech, se mají dobre! Kdo takovou hloupost řekl? Lidi je ve meste, jako makovych zrn v poli. Vzajemne se neznaji, natoz, aby se zdravili. A ten vzduch! Jen si v tuto dobu vylezte na kopec a za mestem a rozhlednete se! A to je dobre ziti?

Vitezi jen nejsilnejsi! A ja dodavam, jen nejagresivnejsi, nejdravejsi, nejhladovejsi! Slaby jedinec jen ustupuje a podleha. Jen vudci davu a smecek, urcuji pravidla. Ostatni se jimi musi ridit. A to je stastna doba?

Presto se mame dobre a podlehame teto iluzi a predstave. Nemame na sebe a sve blizke cas. Presto jsme stastni, kdyz jim muzeme doprat nejake to siditko, nebo pozlatko, v podobe maleho hmotneno statecku. V podobe cetky, tretky, kterymi jsme denne masirovani v reklame, rikajic, ze bez toho nemuzeme zit, byt, existovat. A dokonce vam na to i pujci!

Jak máme deti ucit hodnotam, kdyz, ac bychom chteli a snazime se, stejne je nelze plne nedodrzovat? Ucime deti chodit, psat, pocitat, cist. Naucime je zakladum, vybavime je znalostmi a jeste neco, ze sveho zivota, jim dame do vinku. Na to ostatni uz musi prijit sami.

Kdyz je stastne nase okoli, jsme stastni i my. Ke stesti staci malo. Jeden usmev, sladka pusa, rozkvetla kytka, ptaci zpev, hrajici si deti, kdyz dostanete prednost, najdete v postovni schrance hezky pohled, kdyz sviti slunicko. Udelejme lidi kolem sebe stastni!

Tak co zijeme ve stastne dobe?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Zijeme ve stastne dobe?

  1. jolana88 napsal:

    znáte dobu, která byla „šťastná“? 😉 dětem předáváme hodnoty, co vyznáváme – a je tedy na nás je naučit, že štěstí je všudypřítomná maličkost. A nejen děti. (že lidem se v mnoha případech nechce pracovat – by byla jiná diskuze)

    • Taky nevím, kdy a kde byla ta doba, že se málo pracovalo a byla šťastná… Rozhodně si nepamatuju a ani z literatury neznám, že by kdy byla doba, aby lidi žili v bezpečí, hygieně, zdraví, mohli studovat, cestovat s dětma, kupovat jim hromady knížek, ze by děti dělníků, ne šlechty, mohly jezdit na koni nebo k moři a jíst maso víc, než 4x do měsíce, možnost učit se jazyky, podívat se do Egypta, když to berou ve škole… A nijak tím rozhodně netrpí množství lásky a kvalita hodnot, co dostávají od rodičů. Ve 20. Století taková doba nebyla, předtím byla po staletí robota, děti nevolníků měly naočkované desatero, aby prožili život v pokoře, nebo spí šstrachu, ale ne před Pánem nebo lidmi, ale jejich pánem, majitelem lidí a aby pracovali 20 hodin dennodenně. I matky. Báli se a mlčeli, rodina byla jen prostředek pro plození pracovní síly. Hodnoty se smrskly na instinkty. A před tím nevím, asi mamuti. Kdy to teda mělo být?

    • jiproch napsal:

      Bohužel, nejen my (rodiče), jsme ti kteří dětem předávají současné hodnoty. 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s