Dřevo na zimu!

Jako dítě jsem nenáviděl dny, kdy se na chalupě chystalo dřevo na zimu. Děda, jako člen místního mysliveckého spolku, vždy dokázal sehnat krásnou kulatinu, kterou nám lesáci přivezli až před chalupu. Na nás bylo ji dostat na dvůr. Děda, strýc a švagr, byli jediní, kdo dokázal zkrotit bestii – cirkulárku. Všichni ostatní od ni dávali ruce pryč! Když nebylo obsluhy, řezala se kulatina ručně. V letních dnech to byl očistec.

Po řezání přicházelo na řadu štípání dřeva. Balík na špalek, rozmáchnout se a bum, zaseknout sekeru přímo na střed. Čím blíž středu, tím lépe se dřevěný balík rozsekl. Obdivoval jsem dědu, který se v 8/10 pokusů, dokázal trefit přesně doprostřed letokruhů. Nám mladším, občas dělalo problém, se do balíku vůbec trefit. kolikrát sekera prosvištěla těsně kolem nohy. Střídali jsme se u řezání i štípání.

Kdo neřezal, nebo neštípal, nosil dřevo, v proutěném koši, na půdu, kde dosychalo a bylo připraveno na zimu, kdy plnilo svoji úlohu. Místo hraní a provádění lumpáren, práce. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš!

Moudro je od toho, že je moudré. Všechny dovednosti, které jsem kdy pochytil, se někdy hodili, nebo hodit budou. Stejně jako tento víkend, když přivezli dřevěné balíky, které si naši objednali. Kulatina byla již nařezaná, stačilo ji jen dostat ke spalku, nasekat a vyskládat do kůlny.

Na zimu a minimálně tu další, jsme připraveni. 😉

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Dřevo na zimu!

  1. vitsoft napsal:

    Naštípané je to pěkně, teď ještě zapracovat na uměleckém dojmu.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s