Jsou svátky „uprostřed“ týdne zlo?

Jako občan České republiky jsem hrdý na každý Státní a ostatní svátky v našem kalendáři. Nejen, že se tím připomíná významná událost v historii naší země, ale jsou to dny, kdy je státem posvěcené volno.

Jako zaměstnanec firmy, zabývající se přepravou a doručením zboží do různých marketů, svátky „uprostřed“ týdne (Út, St, Čt) nenávidím. Den bezprostředně před a po takovém svátku, je ve znamení maximálního vytížení a snahy marketů se na tyto dny předzásobit, popřípadě doplnit chybějící zboží. Nastává maximalizovaná přeprava všeho, co zákazníci potřebují, vyžadují, požadují, vykoupili, spotřebovali. Markety jsou hladové, protože očekávají tučné zisky. Na dopravce jsou kladeny zvýšené nároky, protože každý market chce být zavezen jako první, aby mohl zboží co nejrychleji přijmout a nabídnout zákazníkům k prodeji.

Ne každý má tu možnost, čerpat dovolenou den po/před víkendem, který je shodný s pracovním dnem po/před státním svátkem. Ne každý se může oddávat blahodárnému pobytu mimo místo zaměstnání, aniž by jej zaměstnavatel nutně postrádal. Prodloužit si víkend je snem každého zaměstnance, ale ne všichni na něj dosáhnou. Ti co musí do práce, mají následným státním svátkem narušen pracovní rytmus, na který si po víkendu tak těžce zvykají.

Ale co s tím? Navrhoval bych zavedení tzv. „klouzavého“ státního svátku. Znamená to, posunutí takového dne bezprostředně po, nebo před víkend. Tuším, že by takový „klouzavý“ den byl přínosem i pro naše hospodářství. Pracující by byli více odpočati a určitě by se i těšili více do práce, než při představě, že půjdu dvakrát do práce, pak budu den doma a zase dvakrát do práce, než zas bude víkend. 😉 Jistě nejsem první, kdo něco takového navrhuje, ale dnes mě to jen tak napadlo, když jsem pozoroval ostatní řidiče, jak se ráno těší do práce, aby další den mohli zůstat doma.

Tak co, taky vás to otravuje? 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice zamyšlení, zápisky truckera se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s