Švestko, otřes se!

Zahrada plná popadaných švestek. Je konec srpna a švestky padají s každým fouknutím větru. Psi si mohou vybírat, kterou z nich ochutnají. Pořad jen křičím: „Fuj! Nesmíš! Pusť!

Několikrát denně chodíme s kýblem po zahradě a sbíráme švestky. Psi kontrolují kvalitu sběru a když na nějakou zapomeneme, je jejich! 🙂 „Musíme je oklepat.„, říká #mojezlato. Beru ze sklepa hrábě, abych mohl zatřást jednotlivými větvemi. Když poradně, tak poradně.

Švestky padají kolem mne. Útočí na moje ruce, ramena i hlavu. Psi z toho mají legraci a snaží se je chytat i za letu. Když je švestka trefí do čumáku, uskočí, ale v zápětí se vrhají na další útočníky. Statečně klepu stromem, aby jich opadalo co nejvíc.

Všechny stromy nelze oklepat pomocí hrábí, tak musím na strom. Já, který v koruně stromu byl naposledy jako dítě, se nyní pokouším šplhat mezi větve stromu, který stál na zahradě v době, kdy jsem se narodil. Bojím se postavit na větve, které vypadají víc mrtvě, než že na nich ještě někdy budou plody. Každý podzim se snažím suché větve prořezat, aby v příštím roce, měl strom sílu udržet aspoň nějaké plody.

Třesu stromem a čekám, kdy se větev, na které zrovna stojím, rozhodne ulovit. Snažím se mít pod sebou volný prostor, kudy bych mohl případně propadnout. Spolu s plody, se od stromu oddělují i suché větve a listí. Vše se společně snáší k zemi a tvoří tak směs všeho, co se ještě před chvílí drželo pevně pohromadě. Nic se podemnou neulomilo, ani vlivem gravitace moje tělo neskončilo na zemi. Když jsem se dostal nahoru, daří se mi ve zdraví dostat i dolů. 🙂

Když už je tráva pod stromem víc modrá, než zelená, začínáme s #mojezlato švestky třídit na ty, které se vyhodí a které budou zpracovány na povidla, do koláče, kynutých knedlíků, nebo budou zamrazeny na pozdější zpracování. „Až se zima zeptá, co jsi dělal o prázdninách!„, říká tomu #mojezlato. 😉

Všechny švestky, které máme na zpracování, stejně nezpracujeme. Takové množství by se nám do mrazáku ani nevešlo a povidla bychom museli vařit několik dní. A stejně nemáme tolik sklenic, do kterých bychom je naplnili.

Přemýšlíme, že bychom část švestek odvezli do nějaké palírny, kde bychom z nich nechali udělat slivovici. Domácí slivovici se nic nevyrovná. Hledám na internetu nějakou pálenici v blízkém okolí. Bez úspěchu. Škoda, tak aspoň přebytečné švestky rozdáváme. 😦

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Švestko, otřes se!

  1. kalipet napsal:

    JUUUUUUU ŠVESTKY 🙂 …..TADY JSEM VÁM PŘINESL ŠVESTIČKY ZE ZAHRÁDKY …….:) 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s