Mamánek, aneb, všude dobře, doma nejlépe!

Byl krásný letní den a on jel na kole stromovou alejí. Nedávno tu vybudovali novou cyklostezku, která spojovala město s blízkou obcí, kde bydlel. Poslouchal jak vítr mezi listy vysazených stromů, zvuk pneumatik kola, jak se valí po novém asfaltovém povrchu a pravidelné klapání řetězu na ozubeném kole. Těšil se domů.

U branky seskočil z kola, aby si odemkl. Kolo opřel o dům, vždyť k večeru ještě pojede za kamarády. Už od příjezdové cesty cítil, že se doma vaří něco dobrého. Po celém dni v práci měl hlad, že by mu chutnal i chleba se sádlem a škvarky, které měl tak rád. K tomu sklenici piva a klidně mu kdokoli mohl vyprávět o kulinářských skvostech světa, pro něho toto byl ráj na Zemi.

Ale podle vůně, která se do zahrady linula otevřeným oknem z kuchyně, bylo jasné, že dnes bude pečené maso. V jídle si nevybíral. Co před něho postavili, to snědl. Říkalo se o něm, že je všežravec a on to při každé příležitosti rád dokazoval. Pokaždé říkal: „Co udělá hospodyni větší radost, než hostův prázdný talíř?“ A měl pravdu. Kam přišel, nechal po sobě prázdný talíř a nikdy nezapomněl jídlo pochválit.

Vešel do domu a nasál vůni pečeného masa. „Vepřové!„, řekl nahlas. „Zelí a knedlík„, slyšel z kuchyně hlas paní domu. „Říkala jsem ti přeci do telefonu, že máš domů pospíchat!„, dodala její hlava, která se objevila ve dveřích kuchyně. Usmál se na ni, políbil ji na tvář a popřál hezké odpoledne. „Jdi se umýt„, s láskou se na něho usmála.

Vyšel do patra, kde byla obytná část. Domy se tak dřív stavěli. Dole kuchyň, společně s jídelním koutem, prostorný obývák, pracovní kout a velké francouzského dveře, kterými se vstupovalo do zahrady. Součástí spodní části domu byly i technické místnosti s prádelnou a sušárnou. Horní patro zabíraly pokoje všech členů domácnosti, dva hostinské pokoje, pro případ nenadálé návštěvy, koupelna a záchod.

Vešel do pokoje, shodil špinavé oblečení a jak ho pánbůh stvořil, odešel do koupelny. Ta byla po nedávné rekonstrukci vybavena jak vanou, tak sprchovým koutem. V případě rychlé očisty, využíval služeb sprchového koutu s různými druhy vodních hlavic. Rád se v těchto věcech rozmazloval a využíval nejmodernějších prostředků, které byly na trhu k dostání. K vodopádu příjemně vlažné vody si pustil oblíbenou hudbu. „Jak někde v Karabiku.„, pomyslel si a celý se polil sprchovým gelem. Bavilo jej pozorovat pěnu, která se snažila, odpadními kanálky, dostat do kanalizace.

Když dokončil očistu těla, nechal na sebe chvíli foukat teplý vzduch. Tuto část měl nejraději v zimě. V jakékoli roční období a počasí, jezdil do práce na kole. Teplý vzduch, sušící tělo po koupeli, byla věc, kterou sám vymyslel a při rekonstrukci koupelny, sám realizoval. Pak zase, tak jak jej pánbůh stvořil, došel do pokoje. Věci, které předtím odložil na zem, byly pryč. Nikdy neslyšel paní domu, že by přišla do pokoje, když se koupal a věci odnesla. Nikdy také neslyšel, že by mu paní domu, řekla křivého slova, že špinavé prádlo háže na zem, natož, že by ho snad měl po sobě uklidit, alespoň do koše na špinavé prádlo.

Otevřel zásuvku se spodním prádlem a vyndal čisté trenýrky. Kdykoli šuplík otevřel, věděl, že tam čisté prádlo bude. Stejně jako v šuplíku pod ním, budou čisté ponožky. Nikdy paní domu neviděl, kdy je tam dávala, ale nikdy ani jeden šuplík nebyl prázdný. Stejně tak skříně s oblečením. Trička a košile složené v komínku na jedné straně, kalhoty, mikiny, svetry a bundy, na straně druhé. Ve vedlejší skříni byly obleky, košile a kravaty, pro sváteční příležitost. Všechno vonělo a bylo připraveno, kdykoli jen obléknout a vyrazit do světa. Tak, jako tomu mělo být dnes!

Jídlo je na stole!„, ozvalo se ze spoda. „Už běžím!„, křikl. Hodil na sebe triko, kalhoty a pospíchal ke stolu. Věděl, že paní domu nemá ráda, když jídlo stojí na stole a nikdo u něho nesedí. Seběhl dolů, usedl ke stolu a čekal. A dočkal se. Vepřo-knedlo-zelo. Jedno z jeho milovaných jídel. Musel by dlouho přemýšlet, aby ho napadlo deset jídel, které nemusel. Než mu talíř přistál na stole, otevřel lahev s pivem, nalil do skleničky a napil se. Po cestě a koupeli, měl vždy velkou chuť na sklenici zlatavého moku. Popřáli si dobrou chuť a pustili se do jídla.

Když dojedl, zvedl se od stolu a poděkoval za jídlo. S mytím nádobí si nikdy nelámal hlavu. Proč jinak by kupoval myčku? Ve vesnici byli první, kdo ji měli. Byl na to náležité hrdý, i když ještě dlouho po její koupi, myli nádobí klasicky v tekoucí vodě. Po čase se však myčku naučila paní domu používat a dnes si bez ni nedokázala představit každodenní úklid použitého nádobí. Ani on si bez myčky nádobí nedokázal představit, jak se nádobí myje. Vlastně ani nevěděl, jak se myčka nádobí obsluhuje. „Kdyby bylo nejhůř, tak je ke každému spotřebiči přeci návod, ne?„, říkal s oblibou. Zatím žádný ani nečetl. Nebyl to technický antitalent, ale dosud neměl potřebu, jakékoli zařízení obsluhovat.

V pokoji se převlékl a z knihovny vyndal knihu, ve které měl složené bankovky. „Dnes budu potřebovat větší hotovost.„, zauvažoval a do náprsní kapsy vložil dvě pětitisícovky. Sešel dolů, podíval se do velkého zrcadla ve stupní hale, jestli mu to sluší. Rozloučil se se slibem, že bude brzy doma a odešel.

Již na něho čekali kamarádi, kteří pro něho připravili velkou oslavu. Oslavu, k jeho padesátým narozeninám. „Sluší mu to!„, tiše, se slzou v oku, řekla maminka, když se za ním dívala z domovních dveří. Za brankou se ještě otočil, usmál se na ni a poslal vzdušnou pusu. Měl moc rád svoji maminku. Stejně jako ona jeho.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice povídky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Mamánek, aneb, všude dobře, doma nejlépe!

  1. jolana88 napsal:

    takových je – bohužel 😦 a daleko mladších … ❓

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s