IKEA, to je panečku zážitek!

Švédská společnost IKEA se vždy pyšnila tím, že zboží prodávané v jejich prodejnách, je vyráběno ve Švédsku, nebo alespoň z produktů, které ve Švédsku vznikají, rostou, nebo se aspoň částečně kompletují. Tak proč, kurva, držím v ruce vonné svíčky vyrobené v Polsku?! Neměl by na nich být alespoň nápis Made by IKEA? Ale to je jen jedna z drobností, která mne včera napadla, při nákupu v tomto království Švédského komfortu bydlení.

V úterý mne kolega, z mimopražského depa, požádal, jestli bych mu v IKEA nekoupil sklokeramickou varnou desku. Domluvil jsem se tedy s #mojezlato, že vyrazíme na nákup. Jezdíme do IKEA pro různé drobnosti do domacnosti, s jejichž nákupem tam máme několikaleté zkušenosti a jsme s nimi spokojeni. IKEA je totiž jeden z malá řetězců, který zbytečně nemění vnitřní uspořádání svých prodejen, takže je jedno, že prodejnu navštívíte jednou za čas, oblíbené zboží najdete vždy na stejném místě. Odpadá zbytečné bloudění, spojené s nákupem zbytečných věcí. Prostě dojdete k regálu, kde je taková věc vystavena, vemete si ji a nejkratší cestou míříte přes pokladnu, ven z obchodu, na čerstvý vzduch.

To však neplatí ve chvíli, kdy se rozhodnete koupit nějakou rozměrnější věc do domácnosti (kuchyňskou linku, postel, skříň, …), nebo vestavěný spotřebič. Zde je nákupní postup diametrálně odlišný. V první řadě je potřeba vyhlédnutý produkt najít. Když se vám to podaří, ještě nemáte vyhráno. Produkt si totiž nemůžete vzít volně z regálu, stojanu, paletového místa. Musíte si opsat speciální kód a postavit se do fronty dalších šťastných nakupujících, kterým se podařilo najít své vysněné zboží, kterým ozdobí svůj příbytek. Když se dostanete na řadu, vyškolený personál s vámi vytvoří objednávku nákupu. Na otázku co s takovou objednávkou máte dělat, se dozvíte, že ji nejprve musíte na pokladně zaplatit a poté se postavit, opět mezi další šťastné nakupující u výdeje zboží a čekat, až bude zboží odborným personálem vyskladněno, převezeno k výdeji, zkontrolováno, jestli je to správné zboží a proti podpisu vám bude vydáno. Pak už si s ním dělejte co chcete.

Na info panelu jsem si našel místo, kde se prodávají kuchyně a doplňky. Nejkratší cesta ovšem vedla proti proudu nakupujících! Hned od vstupu jste hnáni s davem ostatních, ve směru šipek tak, aby jste museli projít celým obchodním komplexem. Jedinou výjimkou je možnost vynechání horního patra a hned po vstupu zamířít do přízemí. Kdo tuto zkratku nezná, pěkně se projde celou prodejnou.

Ale zpět k mému nákupu. Stal se ze mne rebel, protože jsem zvolil cestu proti postupujícímu davu! Neznamená to, že by vás někdo zastavil a vrátil na správnou cestu, jen jste v pohledu normálně postupujících vetřelec, kterému musí uhýbat. Srovnal bych to s jízdou v protisměru. V oddělení Kuchyně jsem již postupoval podle výše popsaného postupu a vrátil se, tentokrát již správným směrem, k místu, kde na mne čekala #mojezlato.

Než jsme nasbírali věci, které jsme chtěli pro sebe, pročítal jsem objednávku, se kterou jsem mířil k pokladně. Vědět, že zboží začíná být připraveno k vyzvednutí teprve ve chvíli, kdy jej zaplatíte na pokladně, nechal bych #mojezlato v klidu vybírat drobnosti a pospíchal bych k pokladně. Ona totiž doba, kterou strávíte čekáním na výdeji, je přibližně 9/10 času, kterou vám trvá celý nákup. Na výdeji se opět, již potřetí, setkáte s ostatními šťastnými nakupujícími.

Když nebudu počítat čas, kdy jsme s #mojezlato vybírali věci pro nás, tak samotné nalezení, objednání, zaplacení a vyzvednutí sklokeramické varné desky, trvalo něco přes hodinu!

Byla to pro nás nová, obohacující, zkušenost, kterou těžko v budoucnu budeme ochotni opakovat. Vestavěný spotřebič si raději zakoupíme v odborné prodejně, byť možná za vyšší cenu, ale rozhodně za zlomek času. Jakže se to říká? Čas jsou peníze!

Vám, kteří v obchodech IKEA opakovaně a dobrovolně absolvujete takový nákupní proces, přeji pevné nervy a doufám, že kvalita zboží odpovídá úsilí, které musíte při jeho nákupu podstoupit.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s