Dálniční a rychlostní pohřebiště!

Po dálnici D1, o které se snad už ani nedá říkát dálnice, ale spíš jako průjezd staveništěm, jsem se něco najezdil. Ujel jsem po ní tisíce a tisíce kilometrů a mnoho dalších stovek, snad i tisíců, mám ještě před sebou.

V poslední době se převážně pohybuji po rychlostní silnici R10, mezi Prahou, Mladou Boleslaví, Mnichovo Hradištěm a někdy až na sjezd Březnice (64km). A také už jsem po ní ujel pěkných pár stovek kilometrů.

Jedno mají tyto silnice společné. Jsou to pohřebiště. Mohlo by se říct: „Doslova a do písmene! Jedna (D1) aut a druhá zveře. Kdo jezdí po D1 pravidelně, určitě potvrdí, že tlumiče a pneumatiky může měnit každý rok. Teď, při její rekonstrukci, je to ještě horším. Nejen, že řidič musí hlídat každý výmol, kterých se objevuje, jak hub po dešti, ale v místech kde se pracuje, dbát obzvlášť zvýšené pozornosti. Nejen, že projíždí v bezprostřední blízkosti kolem dělníků a strojů, ale stále se najdou řidiči, kteří pospíchají.

R10 je proti D1, celkem slušná silnice. Možná proto, že se nejedná o dálnici, ale rychlostní komunikaci, je zde trochu podceněna bezpečnost vozidel. Patrné je to zejména za deště a v zimním období. Stačí na silnici trochu nasmrkáno a o kolizní situace není nouze. Také s ochranou zveře, žijící v okolních lesích, aby se nedostávala do blízkosti silnice, je to zde slabší. V poslední době se objevilo nové oplocení na některých úsecích, ale valná část silnice, je mně pro mě zveř volně přístupná. Například včera jsem na úseku cca 200m viděl pět přejetých zajíců. A to není obrázek nijak výjimečný.

Odpovědné orgány by se měly zamyslet i nad většími investicemi na ochranu zveře podél silnic, potažmo nad tím spojenou bezpečnost silničního provozu. Když se provádí oprava určitého úseku dálnice, nebo rychlostní komunikace, měla by s tím být spojena i instalace ochranného hrazení.

Snad se jednou dočkáme opravdu bezpečných silnic na území České republiky. Zatím k tomu máme hodně daleko!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice zápisky truckera se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s