V připojovacím pruhu, se nepředjíždí!

Minulý týden, jsem se dozvěděl zajímavou informaci, o které bych předpokládal, že se ji dovím v autoškole, nebo aspoň na každoročním školení řidičů. Bohužel si nejsem vědom, že bych ji někdy, někde slyšel. A přitom je to dost podstatná věc, která mnohému řidiči může ušetřit nejednu starost.

O co jde. Každý řidič určitě zažil situaci, kdy se mu z připojovacího pruhu snažilo jiné auto nacpt před auto a on v dobré víře přejel do rychlejšího, levého, pruhu, aby mu umožnil najetí. Je to běžná věc, mezi řidiči nákladních vozidel, kdy takto pomohou kolegovi, který vyjíždí z parkoviště, nebo je v připojovacím pruhu na dálnici.

A to je ten problém. Dle dobře informovaného zdroje, když vás v takové situaci zastaví Policie, je možné, že vás překvapí informací, že jste se dopustili dopravního přestupku. Jakého? Bez důvodu jste přejeli do rychlejšího pruhu, což se trestá pokutou až 2000Kč a odebráním jednoho bodu! Říkáte si nesmysl? Dle lidské logiky ano, dle Vyhlášky o provozu na pozemní komunikaci ne. Také záleží na jakého policajta padnete. Když vás bude chtít vymáchat, důvod si vždy najde a třeba i na takové hlouposti.

A teď si sáhneme do svědomí! Kdo z vás řidičů zvládne psychicky vypjaté situace, kdy se z připojovacího pruhu na vás tlačí auto a vyžaduje mně pro mě sebe volné místo? Řeknu to upřímně, když jedu s #truck-em, moc takových odvážných není. Ale v Corse se občas bojím. On bonbon je mnohem snazší kořist, než 30t kolos. Osobně, ať ve velkém, nebo malém autě, raději volím režim posera a zpomalím, aby se chvátal mohl připojit. Raději ztratím několik sekund, než několik hodin, vyšetřováním dopravní nehody.

Takže přistě, až pojedete v průběžném pruhu a z připojovacího bude najíždět auto, dávejte pozor, jestli není na blízku pozorné oko orgánu. 😉

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice z mobilu, zápisky truckera se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na V připojovacím pruhu, se nepředjíždí!

 1. jolana88 napsal:

  tak nevím – ze samotné definice předjíždění – třeba na jižní spojce ani předjíždět nelze .. předjíždět se dá i v připojovacím pruhu .. a za druhé – “ Řidič jedoucí v průběžném jízdním pruhu nám však může naznačit, že nás do něho pouští dobrovolně a to přejetím do pruhu k předjíždění.“- citováno z výkladu zákona ..

  • jiproch napsal:

   Setkal jsem se několikrát s dvojím výkladem jedné věci. U Policie je to naprosto běžné. V každém případě, auto v připojovacím pruhu, má dát autu v průběžném pruhu přednost. Což se, ne vždy, děje.

   • jolana88 napsal:

    to bohužel bývá – ale povinnost dát přednost mám pouze tam, kde připojovací pruh není -jinak v připojovacím pruhu můžu předjíždět – ze zákona (ttp://www.autoweb.cz/beran-predjizdeni-pripojovacim-odbocovacim-nebo-vyhrazenym-pruhem)
    Tu citaci výše – jsem se nahrčela spešl pro policii . je to jejich „výkladové řešení“ ..

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s