Ty vole, to je vedro, že se nedá přes den spát!

Už je to tu zase! Tropické teploty, které přes den dělají z bytu saunu. Kdo bydlí v paneláku, do kterého se sluníčko dívá dopoledne jednou stranou a odpoledne druhou, ví o čem mluvím. A já se potřebuji přes den vyspat, bo pracuji v noci.

Už jsem viděl na paneláku instalované klimatizační jednotky. Pochybuji, že taková jednotka dokáže ochladit celý byt, na přijatelnou teplotu. Možná tak jeden, maximálně dva pokoje. Ze zbytku bytu se pak stejně šíři bytem teplý vzduch. To by musela být v každém pokoji aspoň mobilní klimatizační jednotka, nebo nějaký centrální systém, který by dokázal ochlazený vzduch rozvést po bytě. Jinak to ztrácí svůj význam.

Doma ráno otevřeme všechna okna a doufáme, že než začne sluníčko hřát, vzduch se uvnitř trochu ochladí. Pak přecházejí na řadu žaluzie a závěsy, které aspoň částečně udrží v bytě přijatelnou teplotu. Ke slovu přichází přenosný ventilátor, jehož pomocí necháváme v bytě cirkulovat vzduch. Není to nic extra, ale aspoň něco.

Přesto, když si kolem poledne chodím lehnout, je v bytě na padnutí. Když se ke mně v posteli ještě přitulí pes, je to hotové peklo. Po několika hodinách spánku, se probudím propocený a stejně nevyspalý. Sluníčko je v tom nejlepším postavení, kdy se opírá plnou silou do celého bytu. Nejlepším místem, v té chvíli, je koupelna s dlažbou. Ale tu mají obsazenou psi, kde se chladí.

Je to boj člověka s přírodou, která v drtivé většině případů vítězi. Ale proč ne. Byla tu dávno před námi a bude dlouho po nás. Tak proč si myslet, že jí dokážeme poručit? V létě si stěžujeme na horko, v zimě na zimu. Nejsme spokojeni s tím, co dostáváme. Můžeme si za to však sami. Nesnažíme se žít v souladu s přírodou a ta nás na to neustále upozorňuje přírodními katastrofami. Člověk je tvor nepoučitelný a pořád opakuje stejné chyby.

Jak se daří vám, přežít tropické dny?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, z mobilu, zamyšlení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Ty vole, to je vedro, že se nedá přes den spát!

  1. jolana88 napsal:

    V klidu a pohodě – mám ráda teplo 😉 .. celoživotně tvrdím, že měl praotec mít lepší botky, aby dorazil dál 😀 jo – vyrostla jsem na horách (vidím sníh a bolí mě ruce…). Závěsy buď těžké nebo žádné (těžké izolují). Známí větrají do 7hodin, k tomu napustí vanu studenou vodou. My pijeme teplý čaj, klucá si dávají vlažnou sprchu ( a moji spokojenost blbě komentují 🙂 )

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s