Prázdninový provoz! II.

K letnímu, prázdninovému, provozu na našich silnicích, patří neodmyslitelně i jejich rekonstrukce. A je jedno, jaké třídy silnice je. “Začali prázdniny, všichni jsou v prdeli, po zimě nám v prasátku zbyly nějaké chechtáky, tak zaplácneme díry v silnicích.“, a jak řekli, tak udělali. ŘSD, krajské správy cest, ale i městské a obecní úřady, si léto vybírají jako nejvhodnější termín pro rekonstrukce a opravy dálnic a silnic, které spadají do jejich působnosti.

Jenže lidi v prdeli nejsou, a tak se na silnicích tvoří dlouhé kolony stojících, poskakujících a troubících vozidel. Jejich posádkám, nejenže tečou čůrky potu po tvářích a zádech, které se poté vsakují se do potahu sedadel, ale také nervy. Ty si poté, vesměs, vylévají na těch, kteří mají to štěstí, že jsou zrovna v jízdním pruhu, který se nepatrnou rychlostí, posunuje vpřed. Pravidlo zipu, v českém podání, platí pouze za předpokladu, že jsou o něm řidiči, těsně před omezením, informováni dopravní značkou. Jinak vyhrává rychlejší a drzejší.

O chystaných opravách, se laická veřejnost doví až ve chvíli, kdy silničáři začnou na opravovaném úseku instalovat dopravní značení. Začátek práci je pak doprovázen zmateným chováním řidičů v těchto místech. První nehody na sebe nenechají dlouho čekat. Obětaví dopravní zpravodajové to ihned hlásí svým oblíbeným rozhlasovým a televizním stanicím, které předávají tyto informace mezi další účastníky silničního provozu.

Po několika dnech se dopravní situace uklidní. Ovšem do chvíle, kdy se k dopravnímu omezení přiblíží člověk, který díky neplacení koncesionářských poplatků, není o této situaci informován. A opět nastávají vyhrocené situace, které se dostávají do médií a člověk, večer ležící na gauči, je jimi znovu krmen, zároveň se slanými tyčinkami neznámého výrobce, které zakoupil ve svém oblíbeném marketu a utržil za ně bonusové body, na věrnostní kartu.

K dopravním omezením patří i objízdné trasy. Většinou vedou, jindy liduprázdnou krajinou, která nabízí dálničním řidičů nezapomenutelný zážitek. Někdy je až tak nezapomenutelný, že si řidič zapamatuje takové místo, díky šrámům na karoserii auto, když se na úzké silničce, snaží vyhnout s protijedoucím vozidlem. Ano, silnice zvolené pro objízdnou trasu, jen málokdy splňují základní dopravně-bezpečnostní parametry.

Ono je nakonec jedno, jestli si vytrpíte celou kolonu, nebo zvolíte objízdnou trasu, na plynulost silničního provozu, přes den, zapomeňte. V noci je to o něco lepší, ale musíte si zvyknout na všudypřítomnou divou zvěř, která se zejména v letních měsících, chodí kochat pohledem na vyplašené řidiče, když jim vstoupí před vozidlo.

A tak je to léto, co léto. Aut na našich silnicích přibývá, silnice jsou v čím dál horším stavu a peněz na jejich opravu se nedostává. Je nějaké východisko z této situace?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice z mobilu, zápisky truckera se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s