Prázdninový provoz!

Pamatuji, že o letních prázdninách většina fabrik a výrobních závodů, utlumila svůj provoz, aby mohli zaměstnanci čerpat letní dovolenou. Z třísměnných provozů se staly dvousměnné a ty se případně zkrátily na prodloužený jednosměnný. Kde to šlo, tam se výroba aspoň na nějakou dobu zastavila.

Dnes? Smluvní zakázky se musí vyrobit, i kdyby celá fabrika měla mít přesčas. Chceš dovolenou? Najdi za sebe náhradu! To často slyším od zaměstnanců firem, kam jezdím. V naší firmě s letní dovolenou problém není. Když se se svým požadavkem trefíte do termínu, který je ještě volný. Loni jsme měli zakázáno vybírat dovolenou od listopadu do konce roku. Letos se mluví o tom, že zákaz bude už od září, kdy se začne navážet Vánoční zboží do marketů. Zatím mi takovou informací nikdo nepotvrdil, ale víte jak je to s tím, když se něco šušká. 😉

Co se nezměnilo, je prázdninový provoz na silnici. Ten naopak sílí. Ale jedno zůstalo stejné, jak začnou letní prázdniny, ze všech stran jsou slyšet obavy, že první víkend bude doprava kolabovat a jak se první prázdninový víkend opět zapíše smutným písmem do tragických statistik. Jak jsou všichni poté překvapeni, když se nic z katastrofických scénářů nekoná. A je tu určitě dobře.

V druhém týdnu teprve nastává to správné šílenství na silnici. Všichni už doufají, že cestovatelé k moři jsou už pryč a na silnicích bude klid. Jenže si neuvědomuje, že i v okolních zemích jsou prázdniny a Česká republika se svými památkami láká turisty. V podstatě ti co odjeli, jsou nahrazeni těmi, kteří do naší země přijedou.

A právě cizinci, kteří do naší země přijíždějí, nebo jenom přijíždějí dál, za dobrodružstvím, mohou být překvapeni z naturelu domácích řidičů. Kolikrát jsem už slyšel naříkání českých řidičů, nad dopravní situací v jiných zemích, ale jak si musí připadat cizinec, když po několika kilometrech na českém území zjistí, že pravidla jsou zde od toho, aby se porušovala. Nad některým dopravním značením musí mít pocit, že je v kresleném filmu, kde vítr otáčí směrovými cedulemi, podle toho, odkud fouká. Také ochota českých řidičů, vůči pomoci, nebo ohleduplnosti k zahraničním řidičům, je zoufalá. Místo kapky ochoty a snahy pomoci, se cizinec dočká až brutálního přehlížení, nebo až verbálního útoku. To v lepším případě.

Když vidim před sebou na silnici cizince a jeho prapodivný styl jízdy, vždy zbystřím! Je mi jasné, že neví kde je, kudy má jet, kam se to vůbec dostal. Je až s podivem, že v době chytrých telefonů, které disponují navigačním softwarem různých společností, cenově  dostupnými navigacemi do auta, kolik řidičů tyto pomocníky nepoužívá. I když jsou známy případy, že i navigace dokáže s řidiči pěkně špásovat. Pořád, pořád je to ale jen a jen o toleranci.

Mnoho řidičů si také neuvědomuje, že letní počasí, společně s vysokými teplotami a stresovými situacemi, si dokáže vybrat i tu nejvyšší daň. Důležitý je proto při delším cestování pitný režim, častější zastávky a hlavně nepodcenit jakýkoli náznak nevolnosti, rozostřené vidění, poruchy vědomí. V letních měsících jsou takové příznaky mnohem častější, než na jaře, na podzim, nebo v zimě, kdy teplotní výkyvy nejsou tak markantní. Každý by měl poslouchat svoje tělo a nepodcenit jakýkoli výkyv z normálu.

Až budete usedat za volant, pamatujte na skutečnost, že lidské tělo je jen křehká schránka na životně důležité orgány, bez jejichž správného fungování, je náš život ohrožen. Pamatujme na to, že na silnici nejsme sami. Že jsou mezi řidiči začátečníci, řidiči sváteční, kteří vyrážejí na silnici jen ojediněle, řidiči, kteří jsou u nás poprvé, nebo jen projíždí. Chovejme se k takovým řidičům ohleduplně, ať se všichni ve zdraví vrátíme domu ke svým rodinám. 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice z mobilu, zápisky truckera se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Prázdninový provoz!

 1. jolana88 napsal:

  na bilboardy tesat 😉 kecám – souhlasím ..PS: vždy mi připomenete, co všechno už „pamatuju“ 😀 jo – a tvítnutý fotky malého – dooobrý!

  • jiproch napsal:

   Jak se to říká: „A léta běží.“ Také mám občas pocit, že jsem již pamětník. 😀

   Za fotky – děkuji, děkuji, děkuji 🙂 Když je „dobrý“ model, tak jde focení samo. 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s