Kdo mi změnil Nastavení?

Můj táta, je ve svém věku obdivuhodným uživatelem výpočetní techniky. Přečte, pošle, přepošle, uloží mail. Cokoli na internetu najde pomocí vyhledávače. Ale královskou disciplínou je práce s fotografiemi a videem. Z kamery, foťáku i mobilu stáhne fotky do počítače, roztřídí je do složek, kde s nimi dále pracuje. Třešničkou na dortu je jejich tisk, v jakékoli podobě a množství. Tátovi bude osmdesát a práci s počítačem si osvojil zhruba před deseti lety. I máma se s počítačem kamarádila dřív.

Ještě před měsícem pracoval s obstarožním počítačem, s operačním systémem WindowsXP, k jeho plné spokojenosti. Žádný stroj však nefunguje věčně a tak se jednoho dne odporoučel do křemíkového nebe. Jeho místo obsadil nový stroj. Rychlý hardware, velká paměť, disk velký tak, že snad ani nepůjde zaplnit. Ale hlavně nový operační systém Windows 7. A ten se stal největším kamenem úrazu. Je úplně jiný, než na který byl táta zvyklý.

Pro někoho, kdo s počítačem pracuje každý den a bez jeho služeb si nedokáže představit svůj život, se může takový problém zdát banální. Pro člověka, který se ve svém věku, novým věcem učí dlouho a složitě, je to katastrofa. Táta má plný stůl papírků s poznámkami a postupy. Stejně, pokaždé když spolu mluvíme, má otázky jak se to dělá, kde se to zapíná a hlavně, kam se mu to schovalo. Na to jediné mu málokdy dokážu odpovědět.

image

Nejen, že při dnešní návštěvě, jim Kubík ukázal, jak umí pást koníčky u táty na břiše, ale zároveň jsem se tátovi pokusil přizpůsobit počítač k jeho, aspoň částečné, spokojenosti.

Největším problémem dnešního odpoledne, byla nabídka akcí, po připojení externího média, která se mu přestala zobrazovat. Pro něho neskutečná záležitost, která na starém počítači fungovala skvěle a bezchybně. Stačilo zalovit v Nastavení a tabulka byla na světě.

Při odpolední siestě se objevil ještě jeden problém. Nefunkční spořič obrazovky. Opět stačilo zalovit v nastavení a bylo to. V obou případech byly tyto položky v nastavení označeny jako neaktivní. Pokaždé se taťka dušoval, že do nastavení nezasahoval a já mu věřím, do takových experimentů se on nepouští.

Na vině zřejmě bude jeho kamarád, který mu počítač stavěl a instaloval programy. Jak jsem se dověděl, nainstaloval mu do počítače programy, které sám s oblibou používá, ale se kterými táta nemá vůbec zkušenosti. Některé jsem nahradil těmi, které zná a umí je používat, zbytek jsem buď smazal úplně, nebo schoval, aby byly k dispozici někdy v budoucnu.

Apeluji tedy na všechny zkušené uživatele, kteří konají dobro v podobě reinstalace, nebo stavbě nového počítače, pro nezkušené, dřív než jim počítač vybavíte nejnovějším softwarem, který dokáže neskutečné věci a lepšího na trhu není, aby se zeptali budoucího uživatele, jestli takový program zná a umí jej používat. Ptejte se, jaký software do té doby uživatel používal, s jakým má zkušenost. Snažte se mu vyhovět a instalujte jen programy, které už umí používat.

A prosím vás, neměňte jim nic v Nastavení, tak, jak to máte nastavené vy! Ptejte se jich a snažte se vyjít vstříct, jejich dosavadním zkušenostem. Děkuji vám za ně. 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, z mobilu se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Kdo mi změnil Nastavení?

  1. jolana88 napsal:

    1/ uctivost, panu otci. Bez legrace, smrtelně vážně. Potkávám spousty „mladších“, co mají hafo „objektivních příčin“ proč oni tuto néé, aniž by zkusili. Přiznávám rovnou – kde nevidím snahu, odmítám pomáhat.
    2/ přimlouvám se stejně jako VY. Výraz „je lepší“ považuji za důvod k pozastavení přívodu kyslíku.
    3/ Pasáčka máte žúžového 😀

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s