Proč děti mají děti?

Na takovou otázku je potřeba se podívat ze dvou úhlů. Když se dítě narodí před a po osmnáctém roku věku “rodiče “, většinou tedy matky.

Když je to před osmnáctým rokem matky, ve většině případů, předcházejí práva a povinnosti o péči o novorozence na rodiče nezletilé matky. Když je jeden z “rodičů “ zletilý, může dojít ke zplnoletitosti druhého a výchova je jim ponechána.

Když jsou oba rodiče plnoletí, automaticky se předpokládá, že jsou způsobní k výchově svého potomka. V horším případě je dítě umístěno do ústavní, nebo náhradní péče.

Ale je rozdíl ve výchově dítěte náhradní rodinou a “vlastní “ rodinou, i když jej vychovávají prarodiče? V prvé řadě je potřeba se podívat na zájmy a potřeby dítěte. Uvědomit si, co je pro jeho výchovu nejdůležitější. A tím je rodinné zázemí. Funkční rodina, kde by se mu dostalo nejlepší péče.

Tvrdím, že někteří nezletilí rodiče, by se o své dítě dokázali postarat lépe, než rodiče, kteří již před zákonem vystupují jako uvědomělé, odpovědné a samostatně uvažující bytosti, které jsou si vědomi svých práv a hlavně povinností. Ne vždy tomu tak je. Stačí jim jen ukázat “cestu “ a oni už sami po ni budou dělat malé krůčky, které se později změní v kroky dlouhé a posléze v běh. V běh maratónský, v běh na dlouhé trati. Ale oni to zvládnou. Stačí je jen popostrčit. Ale musí chtít sami. Bez jejich chutě to dokázat, je veškerá snaha marná.

Nechci nikomu sahat do svědomí, nikoho kritizovat, ani poučovat. Každý by měl sám poznat, jestli je dostatečně připravený na roli rodiče a výchovu dítěte. Občas mi připadá, že si výchovu a starost o dítě, rodiče pletou se starostí a výchovou zvířete. V případě, že svoji povinnost nezvládají, nastupuje na jejich místo někdo, kdo takovou práci musí zvládnout za ně.

Opuštěných zvířat jsou plné útulky. Opuštěných dětí, nebo dětí, jejichž výchovu jejich rodiče nezvládli, jsou plné dětské domovy. Obdivuji lidi, kteří se starají o tyto opuštěné tvorečky. Věnují se jim 24hod. denně, 365 dní v roce. Nahrazují jim lidi, kteří si je “pořídili“, ale výchovu a starost o ně nezvládli. Takovým lidem patří uznání a úcta celé společnosti. A paradoxně to jsou právě tito lidé, na jejichž práci se zapomíná, nebo je opomíjena. To co nezvládá stát, nahrazují dobrovolníci, různá charitativní konta a zařízení, sbírky a koncerty.

Ale to už jsem úplně mimo téma. 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice z mobilu, zamyšlení se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Proč děti mají děti?

  1. jolana88 napsal:

    jsou lidi, co by mohli mít děti v 17 – a jsou lidi, co by jim měli početí úředně zakázat. Ke zbytku – ano, souhlasím. Náš systém je jeden z nejhorších, bohužel…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s