Proč si lidé kupují velká auta?

Na začátku 90. let, musel mít každý „správný“ podnikatel barevné ponožky a velké auto. Nejlépe terénní. Dnes se jim říká SUV, tenkrát to byl „teréňák„, nebo prostě „džípek„. Postupem času, se tento trend SUV vozidel, přenesl i mezi „obyčejný“ lid.

Nedávno jsem pozoroval řidiče SUV vozidla, jak se na poměrně velkém prostoru, snažil s vozidlem manévrovat. Evidentně mu to dělalo problém. Zápasil s rozměrným vozidlem a ne a ne se trefit do místa, kam snažil dostat. Nebo se tam dostal, ale ne tak, jak si to asi představoval. Neustále se snažil posunout o kousek doprava, nebo doleva. Dopředu, pak zase dozadu. Prostě to pořád nebylo ono. Nakonec to vzdal a nechal auto tak, jak zrovna bylo.

Jako řidič kamionu znám takové situace. Ono to není jen jízda po dálnici, rychlostní silnici, silnici I., II. a III. třídy, v lepším případě po různých cestách mezi skladišti, ale také ve městě. Zásobování marketů, nebo závoz zboží k zákazníkovi, občas vyžaduje jízdu v hustém městském provozu, kde se počítá každý metr, o který se můžete posunout. A kdyby metr, někdy to jsou jen centimetry.

Někdy je to boj, o to, kdo má lepší nervy, jindy je o tom, zachovat se gentlemansky a ukázat, že mám větší srdce a víc času, než „protivník„. Ale i když se po městě pohybují v našem rodinném voze, pozoruji chování řidičů kolem sebe. Zejména těch ve „velkých„. Někomu může připadat, že čím výš řidič v autě sedí, tím větší má přehled o provozu kolem sebe. Na jednu stranu je to pravda, na druhou, to zas taková výhoda není. Proč? Čím výš sedíte, tím víc mrtvých“ úhlů v autě je.

Ale otázkou je: „Proč si lidé kupují velká auta?“ Jasně, není velké auto, jako velké auto, ale proč si lidé kupují SUV vozidla? Pochopím to u lidí, nebo rodin, bydlící na odlehlých místech naší země, kam se nelze dostat ani pomocí koní. Pochopím to u lidí, bydlící mimo velké město, v místě, které při zimní sněhové nadílce zmizí z mapy, stane se tzv. odříznuté od civilizace. Pochopím to u lidí, jejichž pracovní náplní je jezdit po nezpevěných cestách, lesem, lomem, po poli, prostě všude tam, kde s normálním autem neprojedete.

Ale proč si taková vozidla kupují lidi, bydlící na sídlišti v panelákovém bytě a na víkendy jezdí max. do blízkého obchodního centra, kde jejich děti tráví dopoledne v dětském koutku, kdy jejich rodiče nakupují, oběd si dají v některé provozovně rychlého občerstvení, odpoledne sledují zábavní program pro nakupující a večer zakončí rodinným filmem v jenom ze sálů multikina, které se v obchodním centru nalézá. Po skončení „naskáčou“ všichni do rodinného SUVéčka a jedou zpět na sídliště. Po několikaterén objetí domovního bloku, zaparkují polovinou vozidla na trávníku, aby mohla projet ostatní vozidla obyvatel ulice, neb nikde jinde není místo pro jejich rodinné vozidlo.

Možná právě pro to, že se celý den pohybuji v provozu kamionem, mám raději, když „přesednu“ do naší Corsy. Připadám si najednou, tak nějak normálně. Nevyčnívám, nejsem každému okamžitě na očích, nemusím se omlouvat za to, že jsem na místě, kde bych vůbec neměl být. Najednou jsem jedním z mnoha anonymních řidičů na silnici. Zaparkuji Corsu téměř do každé „díry„, která se najde mezi auty v sídlištní ulici. Před několika lety jsem měl Ford Sierra. Krásné auto, silné auto a velké auto. V neděli večer jsem s ním na sídlišti nezaparkoval.

Neumím si představit, že bychom měli SUV. Možná, kdybychom bydleli #navsi, tam by takové auto mělo pro nás opodstatnění. Nerozumím lidem, bydlícím na sídlišti, kteří takové auto vlastní. A vlastně, mě to může být jedno. Ale není, protože když mi takové auto brání v průjezdu, jsem z toho mrzutý. A to jsem to ještě řekl slušně. 😉

Takže, ať si každý jezdí v čem chce, hlavně ať se chová slušně a ohleduplně k ostatním účastníkům silničního provozu.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, z mobilu, zamyšlení se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s