Máte v bytě „nájemníka“ a potřebujete mu zrušit trvalý pobyt? Raději se přestěhujte!

Zkuste si představit situaci, kdy někomu v dobré víře, poskytnete vlastní trvalou adresu k užívání. Uzavřete s ním smlouvu, ve které budou specifikovány podmínky, za kterých může vaše bydliště, společně s adresou, používat. Říká se tomu: „Dle dobrých mravů o společném soužití.

Dotyčný z počátku vypadá jako „dobrá partie„. Postupem času se však jeho představa „dobrého soužití“ změní. Přestane dodržovat stanovená pravidla. Ve vaší schránce se začnou objevovat výzvy k úhradě za odebrané služby. Dotyčný přestane platit za služby spojené s chodem společné domácnosti. Až nakonec přestane navštěvovat místo „trvalého“ pobytu. Pokoušíte se jej kontaktovat a upozornit na skutečnost, že se začínáte obávat o svůj majetek. A to na základě korespondence, která na jeho jméno končí ve vaší poštovní schránce.

Co teď? V tom nejlepším možném případě, si „nájemník“ sám zruší trvalé bydliště u vás. Nebo se vám jej podaří sehnat a společně navštívíte příslušný úřad Městské části, kde bude zrušen jeho trvalý pobyt na vaší adrese. Ale to se opravdu často nestává. Můžete se také stát, že vám „nájemník“ bude tvrdit, že trvalé bydliště sám zrušil. Takovou informaci však nemáte možnost nijak ověřit. Nezbývá než abyste konali sami. Vždyť jde o váš majetek, který je ohrožen.

Navštívíte tedy Městský úřad, kde si vyzvednete Žádost na zrušení trvalého pobytu. Společně s žádostí, výpisem z katastru, že jste majiteli bytové jednotky a dalšími informacemi, proč žádáte o zrušení trvalého pobytu dotyčného, podáte žádost v podatelně Městského úřadu.

Ve chvíli kdy se vaše žádost dostane na stůl příslušného úředníka, začíná samotný proces. Když budete mít opravdu, ale opravdu velké štěstí, zjistí úředník, že „nájemník“ nechal a adresu opravdu změnil. V takovém případě dostanete úředně potvrzeno, že „nájemník“ již není trvale hlášen na adrese vašeho trvalého pobytu. Když budete mít štěstí a budete znát alespoň korespondenční adresu „nájemníka„, přes kterou s ním může úřad komunikovat a on si převezme úřední oznámení, celý proces se značně urychlí. V případě, že není možno „nájemníka“ nijak kontaktovat, a z adresy současného pobytu se oznámení vrátí jako nedoručitelné, vyvěsí úřad oznámení na úřední desku Městské části. Po uplynutí zákonné doby pro vyvěšení, je úřadem přidělen „zmocněnec„, který „nájemníka“ jakoby zastupuje. Pak teprve dojde, z moci úřední, ke zrušení trvalého pobytu „nájemníka„, na vaší adrese a vy opět obdržíte úřední oznámení o zrušení trvalého pobytu. Teprve v takové chvíli pro vás začíná čas klidu a končí obavy o váš majetek.

Proces vámi podané žádosti o zrušení trvalého pobytu, může trvat, v závislosti na výše popsaných podmínkách od dvou měsíců, až po půl roku. Celou dobu, dokud neobdržíte úřední oznámení o zrušení pobytu, žijete v nejistotě, bojíte se otevřít poštovní schránku a zazvonění domovního zvonku. Chtěl bych ještě připomenout, že všechny popsané varianty mi byly vysvětleny úřednicí oddělení trvalého pobytu a pokusil jsem se je interpretovat tak, jak si je pamatuji. Tudíž, možná nejsou úplně přesné, ale „gro“ postupu je doufám správné.

Existuje však ještě jedna možnost, jak se zbavit „nechtěného nájemníka„. Je to metoda celkem drastická, radikální, finančně zřejmě náročnější, leč funkční a hlavně legální. Jde o změnu vašeho trvalého pobytu. Nerozumíte? Jde o změnu vašeho bydliště, formou přestěhování. Divné, že? Ale je to tak. Ve chvíli, kdy se přestěhujte, změníte adresu trvalého pobytu a milého „nájemníka“ necháte na původní adrese. Pro nového vlastníka je to sice „danajský“ dar, ale s případnou hrozbou exekuce, nebo jiných soudních pří, si poradí mnohem jednodušeji než vy. Záleží, jestli na takovou věc máte žaludek“ a byli byste schopni to udělat. Možnost přestěhování na novou adresu však může být rychlejším řešením, obzvlášť, tlačí-li vás čas.

Zrušení adresy trvalého pobytu třetí osobě, není jednoduchá záležitost. Nevím, kdo z vás se s takovou situací, ač osobně, nebo ve svém okolí, setkal, ale my prožíváme hotové psychické a fyzické peklo.

Komukoli přeji, aby se do podobné situace nikdy nedostal.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, z mobilu se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 reakcí na Máte v bytě „nájemníka“ a potřebujete mu zrušit trvalý pobyt? Raději se přestěhujte!

 1. jolana88 napsal:

  a) s výpisem můžete i dříve zjistit, zda je nebo není hlášen b) zákonná lhůta je DO 2 měsíců c) můžete doložit svědky … Tfuj, tfuj, tfuj, držte se …

  • jiproch napsal:

   Jestli myslíte Výpis z katastru, tak ten ukáže jen vlastníka jednotky, ne „nájemníka“. 60 dní, je doba, kdy musí začít běžet řízení. Když nastane ta horší varianta, jak jsem ji popsal, opravdu to celé může trvat až půl roku. Jinak děkuji za přání brzkého vyřízení. 🙂

   • jolana88 napsal:

    koukám, že každý úřad má jiné info. ale co se týká lhůty – Nejpozději DO 60 dnů od zahájení řízení vydá správní orgán rozhodnutí. Celý postup se řídí zákonem č. 500/2004 Sb. o správním řízení (správní řád). (agenda např. Pha4, Budějovice …

    • jiproch napsal:

     Ta informace o sdělení díky výpisu z katastru je zajímavá. Praha 9 je zvláštní ve všech možných rozhodnutích, to už máme vyzkoušeno. A lhůta 60 dní pro vyřízení se prodlužuje o dobu omluvy z jednání některé strany. I z důvodu nezastižení adresáta na uvedené adrese. To cituji ze žádosti, kterou právě vezu na úřad Městské části.

     • jolana88 napsal:

      odněkud znám 😦 nejste sami nicméně – Zákonná lhůta je 30dní – o dalších až 30 se může prodloužit — a pak jedině nadřízený orgán (pravila souseda, co agendu vyřizuje) citují i zde: ttp://www.novyjicin.cz/cz/urad/mestsky-urad/zivotni-situace-co-a-jak-vyridit/odbor-spravnich-cinnosti-evidence-obyvatel/zruseni-udaje-o-mistu-trvaleho-pobytu-obcana-cr.html nebo zde: ttp://www.praha8.cz/Jak-a-kde-pozadat-o-zruseni-udaje-o-mistu-trvaleho-pobytu.html Teď mě napadlo, kolik má každý úřad metodiků, to by se šetřilo … Vydržať ..

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s