Okna

Okna jsou něco, přes co se díváme. Díváme se zevnitř ven, nebo z venku dovnitř. Okna mohou oddělovat dva světy. Okno je vlastně přepážka, usazená v rámu, který ohraničuje náš pohled. Nevidíme co je za rámem a tak je náš výhled značně omezený.

Oknem do světa nám může být fotografie. Vlastně nám takový obrázek zprostředkovává pohled někoho jiného, na věc, situaci, okamžik, který jej inspiroval k jejímu pořízení. Jeho pohled na zachycený okamžik však v někom jiném může vyvolat opačné reakce, nebo emoce, než u autora. Okno v takovou chvíli můžeme zavřít, stáhnout žaluzie, obrázek od sebe otočit, nebo položit na svůj, abychom jej neviděli.

Obrázek, který zprostředkovává pohled na svět cizíma očima, vypovídá o práci s námětem. O situaci, při níž fotka vznikla a my tak můžeme skrz okno nahlédnout do reálie nám neznámých lidí, zvířat a věcí.

IMG_20140416_141817

Ale okno může fungovat i jako vstupní prostředek. Pomocí něho neváháme vstoupit do cizích příbytků, pozorovat cizí životy, aniž bychom byli odhaleni. Stojíme nepozorovaně na druhé straně, aniž by nás ta první viděla. Nemá ani tušení, že může být pozorována. Mnoho lidí si neuvědomuje, jak moc průhledné dokáže okno být.

Okno může mít mnoho podob. Každý se skrz něho dokáže dívat jinak. Co vidí jeden, nevidí druhý. O tom je život a okno nám jen zprostředkovává pohled z bezpečí, nebo ve chvíli, kdy chceme vidět, ale nechceme být viděni. Záleží jen na nás, skrz jaké okno se budeme dívat.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, z mobilu, zamyšlení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s