Co to je? To je kůň!

Mám pocit, že nebýt rodinných a bio farem, tak děti z města ani nepoznají zvíře, které se pase volně na pastvině, když se dostanou mimo město. Ve městech už na domácí zvíře, mimo psa a kočky, ani nenarazíte. Králíček, morče, miniaturní slepičky, čínská prasátka a další uměle vyšlechtěná zvířata, pro chov v bytě, nelze považovat za domácí zvíře.

O tom, že taková zvířata existují, se děti dovídají prostřednictvím televizní obrazovky, monitoru počítače a možná některá i díky tištěném textu (kniha, časopis). Při styku s „volně“ žijícím domácím zvířete, zjišťují a jsou překvapená, že zvíře nemluví! 😮 Ani jinak neprojevuje náklonnost k člověku. Nenechá se podrbat, pomazlit. Zvíře ani nechodí po zadních nohou, jak je o tom přesvědčováno televizní obrazovkou! Dítě dokonce zjišťuje, že je zvíře cítit! A mnoho dalších zajímavostí, ze kterých je tak akorát zralé, na psychologickou poradnu. Jak je to smutné.

Ani mnohé zoologické zahrady, nenabízejí žádnou úchvatnou přehlídku druhů domácího zvířectva, která se ještě, na mnoha místech, volně pohybují krajinou. A nejde jen o krávy, koně, ovce, kozy, ale také lesní zvěř. Po návštěvě zoologické zahradě, má dítě celkem jasnou představu o tom, jak vypadá slon, hroch, tygr, žirafa, opice, medvěd, tučňák a další exotické zvíře, ale kde jej, volně se pohybující, potká? Maximálně tak za plotem, na zahradě nějakého „zhýralého“ chovatele, který už neví, čím by okolní svět ohromil.

A pak se najednou ocitnete na místě, kde lze spatřit volně se pasoucí krávy, koně. Podél hlavní silnice se pohybují a přes elektrický ohradník se dívají na provoz kolem jejich pastviny. Jestli zvíře přemýšlí, a ono určitě přemýšlí, musí se divit, proč ty drobné postavičky „dvounožců“, sedících uvnitř plechových konzerv, se na ně dívají s otevřenou pusou.

Včera jsem měl, po dlouhé době, možnost, pohladit si koně. Živého! 😮 Na návštěvě, kde mají koně. Přijde až před vchodové dveře a loudí tvrdý chleba. Má svoji stáj, ale tam chodí jen spát. Přes den se volně pohybuje po celé zahradě. Je osvěžující dotknout se „divokého“ zvířete. Mám před koňmi respekt, ale zde jsem neodolal a musel jsem si jej pohladit.

12042014214

Neukazujte svým dětem zvířata jen v televizi, počítači, knihách, časopisech, nebo zoologických zahradách, vezměte je na výlet mimo město. Existuje mnoho míst, kde se dítě může seznámit s chovem a životem domácích zvířat. Pozná, jak zvíře doopravdy vypadá, jak se chová a jak se projevuje. Věřte mi, až se první školní den vrátí ze školy, bude vám vyprávět, že mu nikdo ze spolužáků nevěřil, že viděl, a že si mohl sáhnout na „opravdické“ zvíře!

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, zamyšlení se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Co to je? To je kůň!

  1. Pingback: Co tam děláš!? | zápisník @jiproch

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s