Potřebujeme ještě telefonní číslo?

95% lidí odpoví, že ANO. Jak by se jim ostatní dovolali? Jak by jim přišla SMSka? Žijeme svázáni s telefonním číslem. Dnes, v době přenositelnosti čísla, už odpadá problém, když se nám zalíbí nabídka jiného operátora. Prostě vezmeme číslo a jdeme „o dům dál“.

Dřív to bylo jiné, než bychom rozesílali všem svým kontaktům nové telefonní číslo, raději jsme zůstávali u „svého“ operátora za jakýchkoli podmínek. Ať už výhodných, či nevýhodných. Prostě, byli jsme „otroky“ svého čísla. Mnoho lidí čekalo na okamžik, až ČTÚ nařídí operátorům, aby umožnili přenositelnost telefonního čísla mezi operátory.

Když se tak stalo, ti nejnespokojenější okamžitě utíkali. Jenže s otevřením trhu se začali nabídky všech, tehdy ještě tří, operátorů podobat, jako vejce vejci. Ano, byli tam drobné odchylky. Jenže, co jedna nabídka znevýhodňovala, to druhá dorovnávala lepšími podmínkami, než u konkurence. Ve chvíli, kdy jeden z operátorů představil novou službu, netrvalo dlouho a ostatní ji v nabídce měli také.

Když Vodafone s O2 představili, těsně po sobě, své „flat“ tarify (neomezené volání a SMS zprávy), netrvalo to ani týden a svůj neomezený tarif představil i T-Mobile. Takže, opět žádná pořádná konkurence. A pak se najednou začali objevovat „virtuální operátoři. „Konečně konkurence!“, zaplesalo nejedno srdce mobilního maniaka. A nebyli by to opět naši „kmenoví“ operátoři, kdyby nepřišli se svoji nabídkou, aby mohli „konkurovat“ virtuálům. Náhoda? To si musí myslet jenom …

Všechny nabídky současných operátorů, jsou vázané na telefonní číslo. Můžete si s ním přeskakovat od jednoho k druhému a hned zase k dalšímu. Jediné, čím jste omezeni, je výpovědní doba a doba nutná k přenosu čísla mezi operátory. Už několikrát jsem si říkal, že by nebylo od věci, kdyby byla každému „človíčkovi“, hned po narození, implantována SIM karta s telefonním číslem. Mohlo by zároveň sloužit i jako identifikační číslo člověka. Je to hnus, uznávám, ale technologie se vyvíjejí rychle.

Ale potřebujeme být vázáni s telefonním číslem na nějakého operátora? A potřebujeme vůbec telefonní číslo? Já tvrdím, že dávno ne! Dávno existují datová zařízení (čtečky, tablety), se kterými nelze telefonovat prostřednictvím mobilní sítě operátora. Dávno existují komunikační programy (Skype, Hangouts), se kterými lze telefonovat, bez nutnosti vlastnictví telefonního čísla. Co když se takové zařízení spojí s danou službou? Vznikne datové zařízení, umožňující telefonování, bez vlastnictví telefonního čísla! Jak jednoduché, jak operativní. Je mnoho míst, kde se dostanete k free WiFi síti, kde si lze vyřídit nejnutnější záležitosti. Mezitím budete v režimu offline a budete mít dost času na práci, zábavu a přátele.

Počet free hotspotů se rozšiřuje každý den. Předpokládám, že během několika let, nebude místa, kde bychom před „volným“ připojením byli v bezpečí. Co na to operátoři? Těžko si představit, že přestanou nabízet telefonní služby. Příchodem mobilních telefonů, také pevné telefonní připojení nezmizelo, jak se mnozí domnívali. Jeho funkce byly modernizovány a nyní slouží nejen pro přenos hlasových služeb, ale i internetu, televize a rádia. Stajně tak tedy nezmizí mobilní volání. Jen bude upraveno, dle stavu poptávky. Ale já se spíš těším na možnost sdílet svoje zážitky a potřeby jen ve chvíli, kdy budu moci, nebo muset (nutně, spěšně, poslední výzva) najít free hotspot.

Jinak budu volný jako pták, který není svázaný mobilním kabelem! 😀

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice zamyšlení se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Potřebujeme ještě telefonní číslo?

  1. jolana88 napsal:

    Potřebujeme. Jednoznačně. Každý den přicházím do styku s lidmi, co při vyslovení slova „virtualita“ trpí nejasnou představu. Zakořeněno, že pokud není „cihla“, existence je nemožná. Počítačová gramotnost jako taková je mnohem nižší než se může zdát, a to se nejedná o kategorii 45+. Představa, že by se měli spojit viberem anebo skajpem u nich vyvolává mdloby.

    • jiproch napsal:

      Neříkám, že nepotřebujeme telefonní čísla, říkám, že si umím představit komunikaci bez vlastnictví telefonního čísla. 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s