Klín klínem nevytlučeš!

Navštívil jsem pobočku banky, u které mám vedený svůj běžný účet. V posledních měsících, se mi poplatky za měsíční vedení účtu, zdály zbytečně vysoké. Chtěl jsem vědět, proč jsou poplatky tak vysoké a najít řešení, pro jejich snížení.

Nejprve jsem na hotovostní přepážce vložil „nepatrný“ obnos na účet, abych na začátku měsíce nebyl v záporném zůstatku. Pak jsem na ovládacím panelu vybral možnost „Produkty a služby“ a čekal na „svého“ finančního poradce. Stejně je zvláštní, že při každé návštěvě pobočky, získám svého nového osobního poradce. To je v bankovním domě taková fluktuace zaměstnanců? 😮

Na vyvolávacím zařízení se objevilo mé číslo a číslo přepážky, která mi byla systémem přidělena. Také jsem při posledních návštěvách pobočky zaznamenal událost, odehrávající se, když se klient blíží k přidělenému pracovníkovi. Těsně před vstupem do „prostoru“ poradce, se ten postaví a přivítá klienta. Zřejmě se však do mé banky dostavil „ten zvyk ze západu“, stejně jako v Dřevojasu (Vesničko má středisková), kde si lidé nepotřásají rukou při pozdravu. 😀

Pracovnice přepážky mne vybídla k posazení, a co prý pro mne může udělat. Vylíčil jsem ji svůj problém a skromné přání, se kterým do peněžního ústavu, jako správci mých peněz, přicházím. Vypůjčila si ode mne „občanku“, že si „otevře“ můj účet a zjistí, co pro můj problém může udělat. Jezdila myší „počítačovou“ po stole, jako by se snažila na obrazovce monitoru dohnat všechna písmenka a zahnat je zpět do celistvého textu. Mezitím jsem bloudil očima po prostorách pobočky, protože sem chodím, opravdu jen v nejnutnějších případech.

Netrvalo dlouho a viníky mých vysokých poplatků, na konci měsíce, byl nalezen. Kupodivu jsem to byl já sám! Jaké překvapení! 😮 Na vině je můj kontokorent a kreditní karta, které jsou na konci měsíce prázdné a suché, jako studna v poušti. A z nich plynoucí úrok, je tou částkou, která mne každý měsíc překvapuje na výpisu z účtu, proč jsem stále v mínusu. Z toho plyne další smluvní pokuta, za minusový zůstatek na účtu. A tak to jde měsíc co měsíc.

Co s tím?“, cílí přesně moje otázka na pracovnici banky. „Dejte mi chvilku, zkusím něco vymyslet.“, odpovídá a dává do pohybu myš. Její rychlost opět začíná nabírat raketové tempo. Sleduji její oči, jak těkají po obrazovce. Její ruka je pevná, klik prstem na myši přesný! Tedy aspoň si to myslím, podle toho s jakým zaujetím pracuje. „Tak, mám pro vás řešení!“, říká po několika minutách. „Musel byste si vzít úvěr na částku, která by pokryla výši vašeho kontokorentu a celou sumu na kreditní kartě. Pak byste jen splácel pravidelné měsíční splátky, dokud by nedošlo k umoření úvěru.“, vydechla vítězně, když to všechno ze sebe na jeden nádech „vysypala“. „Dobře, jaká by byla měsíční splátka, kdybych úvěrem pokryl obě částky?“, ptám se a začínám v duchu počítat, jak velkou sumu bych mohl oželet z našeho příjmu.

Slečna opět chvíli jezdí a kliká myší po obrazovce, ptá se mne na doplňující údaje k možnému vyřízení úvěru. Chvíli mlčí, pak se usmívá, občas i na mne, ale přesto se většinu času její oči věnují dění na obrazovce monitoru. „Už to bude!“, ujišťuje mě, když si všímá, že moje pozornost začíná upadat. Ale to je tím, že už mám spočítanou částku, se kterou bych mohl pokrýt splátky případného úvěru. A protože to není částka nijak závratná, přemýšlím, jak z toho celého taktně vycouvat. Rozhodně nejsem ochoten splácet úvěr několik dalších let.

Takže, kdybyste úvěr splácel 12 měsíců, byla by částka cca 5.200,- Kč.“, usmívá se na mne vítězně. „To si nemohu dovolit.“, odpovídám, s náznakem zklamání. „Zkusíme to spočítat na 24 měsíců, to není problém.“, uklidňuje mne. „Při dvouletém úvěru, by měsíční splátka činila cca 2.800,- Kč.“, opět se na mne usmívá. Dělám, že v duchu počítám, přestože to mám už dávno spočítané. Musím získat čas na odpověď. „Děkuji vám za nabídku, ale za těchto podmínek, je pro mne jednodušší, když se kontokorent i kreditní kartu pokusím pomalu splatit běžnými splátkami.“, snažím se co nejrychleji ukončit náš hovor. „Nevím, jestli to je pro vás výhodnější, ale přemlouvat vás nebudu. Jen vám dám dobrou radu. Čím více peněz převedete na kreditní kartu do desátého dne v měsíci, tím bude úrok nižší. U kontokorentu si s tím tolik hlavu lámat nemusíte, jeho výše je nižší, než kolik peněz vám na účet přichází od zaměstnavatele.“, vysvětluje mi taje bankovních poplatků. Moc ji děkuji za rady a odcházím.

Cestou domu si jen tak „pro zajímavost“, počítám, o kolik bych ten „báječný“ úvěr přeplatil. Jen na vysvětlenou dodám, že by se jednalo o úvěr ve výši 55.000,- Kč. Takže, za rok o cca 7.500,- Kč, při dvouletém úvěru by to bylo už cca 12.500,- Kč. Jak mi řekla pracovnice banky, kontokorent není nijak vysoko úročený, když se jednou za měsíc „přelije“ do plusové hodnoty. A peníze na kreditní kartě? Když budu kartou platit a částku do desátého dne následujícího měsíce na ni vrátím, neplatím žádný úrok. Když je nebudu potřebovat vůbec, plus pro mne. Takže je jen potřeba dávat si pozor, abych z kreditky nevybíral hotovost a pohlídat si datum „vrácení“ peněz na ni. Když to počítám znovu a znovu, dokázal bych splatit celou částku na kreditní kartu během jednoho roku. A bez nutnosti nacpat bance další peníze navíc.

Takže jak je vidět, když je potřeba splatit bance „nějaké“ peníze, je dobré se nejprve seznámit se všemi možnostmi, než slepě kývnout na první návrh, který vám pracovníci banky nabídnou. Netvrdím, že musí být pro klienta taková nabídka extrémně nevýhodná! Ale určitě na ni vydělá banka. Takže: „Nevytloukejte klín klínem, ale přemýšlejte, jak účinněji nakládat s penězi, které musíte použít na splátky!“ 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, zamyšlení se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Klín klínem nevytlučeš!

  1. jolana88 napsal:

    já tušila, že se shodnem .. pravda ovšem je, že na „včasné“ doplnění kreditky by měli pracovníci upozorňovat jaksi automaticky .. no nic – každopádně Gratuluji!!

    • jiproch napsal:

      Myslím, že když mi byla kreditka vydaná, tak mě na to pracovnice banky upozorňovala. Zároveň by mělo být v internetovém bankovnictví vidět, do jakého data, je u kreditky bezúročné období.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s