Jak hluboká je bezmoc?

Lze bezmocnost měřit nějakou známou jednotkou? Délkou, časem, váhou, objemem? Nevím. Čím je delší, tím víc tíží. Čím déle trvá, tím více nabírá na objemu. Jde mi o bezmocnost vůči jednání jiného jedince, které se na vás bezprostředně vztahuje. Jde o činy, rozhodnutí a jednání někoho, kdo je vám hodně blízký, ale nedbá vašich rad a zkušeností. Nebere ohled na vaše chyby, ze kterých by se poučil. Naopak, dělá ty samé chyby a ještě ke všemu je dokáže kumulovat v ještě větším množství.

Lze nějak zabránit cestě do dluhového „pekla“ takovému jedinci? Nejde to po dobrém, nejde to po zlém. Nepomáhají výhrůžky, tresty, dlouhé večerní rozhovory na téma: „Proč, kdo to zaplatí, jak z toho ven?“ Nepomáhají ani červené dlaně, kdy člověk do něho buší, aby se zbavil vzteku. Nepomáhají rozbité vařečky, ať už zlomené vlastní rukou, nebo jeho rukou. Čím větší je fyzická zloba, tím větší je poté ta duševní, psychická.

Kde jsme udělali chybu? Myslel jsem, že jsem udělal tolik chyb, že budu pro něho odstrašujícím příkladem. Že si z mých chyb vezme ponaučení, že pozná, že život, tak jak jsem jej vedl já, je život mizerný, zoufalý, na který doplácí zbylá část rodiny. Před nedávnem se nám v okolí udála obdobná událost. Tam to zašlo až za hranu exekuce. Jeden čas jsme měli nutkavou potřebu dotyčnému pomoci. Podařilo se nám dát dohromady veškerý dluhový materiál a hledali jsme rady u odborníků. Ti nám doporučili dát od toho ruce pryč. Časem jsme zjistili, že to byla „rada nad zlato“. Aktivně se účastnit oddlužení by nás samotné stáhlo do pasti.

Nyní to prožíváme, přímo, v naší domácnosti. Zatím je z toho vyloučen exekuční úřad, aspoň zatím v to plně doufáme, věříme a jsme o tom ujišťováni. Několikrát se nám podařilo sehnat peníze na pokrytí největších „průserových“ okamžiků. Hrozíme se každého zazvonění domovního zvonku. Přemýšlíme, jestli bychom neměli všechno movité, přestěhovat pryč. Aspoň, že už jsou z exekučního řízení vyškrtnuta zvířata. Přijít o ně by byla ta nejposlednější kapka, která by převážila misky na pomyslných vahách něčího osudu.

Před nedávnem jsme z posledních sil sehnali peníze na pomoc rodinnému příslušníku. Vydali jsme se z posledního. Žijeme od výplaty k výplatě. Někdy i týden před výplatu. Naší výhodou je, že díky zručnosti, životním zkušenostem #mojezlato a mým „zkratem“, jsme se v takovém stavu naučili žít. Není to pro nás tolik bolestivé, leč traumatizující okamžiky to přináší stejně. Jsme zvyklí fyzicky pracovat do vyčerpání. Ale než fyzická, je horší bolest psychická.

Hranice mezi tím, kdy to člověk ještě všechno zvládá, a kdy už ne, je hrozně tenká. Tlačit takovou „káru“ před sebou do kopce, nejde věčně. V jednu chvíli dojdou síly a „kára“ začne svoji vahou couvat zpět. Ale ještě není pozdě, postavit se ji čelem. Zabořit paty do prachu cesty a držet „káru“ na místě, dokud někdo neodebere z nákladu a nepomůže „káru“ vytlačit na kopec.

Pro někoho, kdo je zvyklý na určitý „luxus“, je taková situace traumatizující, zničující a ponižující. Přesto se s ní musí naučit žít. Nemůže se k ní otočit zády a dělat, že taková situace nenastala, že se nic neděje. Musí zatnout zuby, spolknout hrdost a začít myslet na svoje okolí, které se postupně začne rozrůstat, než na svoje ego. Musí začít konečně poslouchat rady zkušenějších a začít přijímat jejich pomoc. Musí spolknout svoji hrdost.

Hrdost, to je asi to ten největší kámen na vahách bezmoci, který ostatním připravuje bezesné noci a bolestivé okamžiky. Hledáme cestu ven, ale zatím se motáme ve slepém kruhu. Dnes zase pošťačka přinesla doporučené psaní, do vlastních rukou. Nestihl jsem zjistit, kdo je odesilatele, ale celé odpoledne z toho mám tísnivý pocit. Potřebuji se vyspat, nejde mi usnout. V hlavě se honí množství otázek a scénářů.

Kudy vede cesta ven?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, zamyšlení se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s