Máte v práci u sebe pracovní smlouvu?

Vyslechl jsem dnes v noci zajímavé vyprávění. Zástupci firmy X, navštívili firmu Y, která zajišťuje distribuci jejich zboží ke koncovému zákazníkovi. Protože byli v „dobrém rozmaru“, na vrátnici firmy X se nahlásili, jako pracovníci Státního úřadu inspekce práce. Co následovalo, vyrazilo všem dech. Většina zaměstnanců ostrahy, která v té době (jednalo se o návštěvu v nočních hodinách) vykonávala ve firmě X dohled, se rozprchla do širokého i dalekého okolí. Později se zjistilo, že byli zaměstnáni „načerno“.

Jenže to nebylo všechno. Když skuteční inspektoři práce navštívili firmu X, vyžadovali od všech přítomných zaměstnanců prokázání pracovněprávního vztahu k zaměstnavateli. Co to znamená? Chtěli vidět pracovní smlouvy. Protože je nikdo ze zaměstnanců neměl u sebe, byla v noci (opět se jednalo o kontrolu v nočních hodinách) probuzena personální pracovnice firmy X, která musela ze své kanceláře nafaxovat pracovní smlouvy všech zaměstnanců, kteří se v tu dobu zdržovali na pracovišti zaměstnavatele.

Poslouchal jsem a pak se zeptal: „Znamená to, že jako řidič musím s sebou neustále v kabině kamionu vozit pracovní smlouvu?“ Odpověď byla jasná: „Ano. Dokonce Celní správa požaduje pracovní smlouvu jako jeden z dokladů při kontrole.“ Zůstal jsem z toho „paf“. Žádnou takovou informaci, jsem ať už od zaměstnavatele, nebo při pravidelném školení řidičů, nedostal.

Nelenil jsem, zapnul počítač a začal „Googlit“. Hned první odkaz mě nasměroval na webové stránky Státního úřadu inspekce práce, kde je tazatelem položen dotaz, přesně ve smyslu, jako bych se ptal já a odpověď SÚIP. Co z toho vyplývá? Zákon (§132 zákona o zaměstnanosti) neukládá výslovně zaměstnanci povinnost mít při výkonu práce pracovní smlouvy vždy u sebe, ale povinnost osvědčit inspektorovi při kontrolní činnosti svou totožnost a prokázat, že práci vykonává na základě pracovněprávního vztahu. Nemusí jít o originál pracovní smlouvy, ale postačí kopie. Cizí státní příslušník, se navíc musí prokázat pracovním povolením.

Tak co, překvapeni? Já ano a hned si jdu „okopírovat“ pracovní smlouvu, protože čert, Celní správa a SÚIP nikdy nespí! Kdo z vás měl tušení o tom, že něco takové existuje? Neznalost zákona neomlouvá! 😉

Hezký, pracovní, den 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice zápisky truckera se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s