Zóny placeného stání – výhra a utrpení pro řidiče?

Praha od roku 1996, v některých svých městských částech, nabízí tři typy zón placeného stání. Modrá – rezidenti s parkovací kartou, oranžová – parkování do 2hod. a zelená – parkování do 6hod. V ostatních místech je parkování zdarma. Zastupitelé města vyslyšeli volání obyvatel bydlících v nejvíce „turisticky“ postižených oblastech města, že nemají možnost parkování v blízkosti svého bydliště. Se stoupajícím počtem ulic a rozšiřováním území, kde byly parkovací zóny zřízeny, stoupl i počet spokojených obyvatel a zejména řidičů z dotčených oblastí, ale začal stoupat počet parkujících vozidel „návštěvníků“, v okolních částech města. Tak se postupně k centru Prahy začaly přidávat další a další městské části.

Každá zóna placeného stání je bojem o parkovací místo. Znám to z pohledu řidiče, který čas od času potřebuje dojet autem do centra a tam zaparkovat. Dlouhé minuty se pokoušíte najít volné parkovací místo, abyste za něj pak do automatu nasypali příslušný finanční obnos, který vás opravňuje zde parkovat. Kdo nezaplatí a neumístí parkovací lístek za okno, nebo překročí zaplacený čas, je bez milosti odtažen na záchytné parkoviště, kde po zaplacení pokuty a poplatku za manipulaci (odtah vozidla), si své vozidlo vyzvedne.

Kdo si myslí, že zřízení Zóny placeného stání, je pouze na rozhodnutí dané Městské části, tak se mýlí. Městská část, která chce zřídit Zónu placeného stání, musí o schválení svého záměru informovat Radu hl. m. Prahy, která posoudí její oprávnění a rozhodnutí o zřízení Zóny placeného stání buď schválí, nebo zamítne. O to nyní snaží i Městská část Praha 9, pro oblast Proseka a Střížkova (strana 5), přičemž v oblasti Libně a Vysočan, již tento způsob parkovaní využívá. Sice na hraně zákon, ale obyvatelé těchto městských částí jsou spokojeni.

V poslední době se čím dál víc v místě mého bydliště vyskytuje nešvar, parkování vozidel s mimopražskou registrační značkou. Někdo by mohl namítnout, že je to díky poloze na okraji Prahy, kdy je v blízkosti stanice metra a autobusu MHD, ale tím to není. Nehledě na fakt, že ulice na našem sídlišti jsou tak „zjednosměrkované“, že kdo špatně odbočí, musí objet půlku sídliště, aby se opět trefil do správné ulice. Kdo by zde hledal místo na parkování, aby to měl blízko k metru, brzy by zjistil, že ujede víc kilometrů, než kdyby autem dojel až do centra. 🙂

Na vině je mnoho referentských vozů, jejichž řidiči zde buď bydlí, nebo firmy, kterým vozidla patří, zde mají pronajaté byty pro své zaměstnance. Občas, když venčím psi, prohlížím registrační značky vozidel, která parkují v naší ulici. Dobrá třetina je mimopražských. A je jedno, jestli je to ráno, dopoledne, odpoledne, nebo večer. Kdyby se jednalo jen o osobní vozidla, člověk by to snad dokázal překousnout. Ale stoupající počet dodávek a malých náklaďáčků je alarmující. Nejen, že zabírají více místa, než osobní automobil, ale svoji délkou kolikrát zasahují do prostoru chodníku, kde omezují pohyb chodců. Toto by měla řešit Policie, nebo lépe Městská policie. Bohužel tomu tak není.

Jako návštěvníka centra, mě parkovací zóny pro rezidenty omezují, ale jako obyvatel dotčené oblasti je vítám. Je to normální? Problém je potřeba vidět někde jinde. Na sídlišti je několik placených parkovišť, která poskytují dostatečný prostor pro malé náklaďáčky. Jenže jejich řidiči jsou pohodlní a raději zaparkují až pod okny, aby to domu měli co nejblíže, bez ohledu na omezení, které takovým vozidlem způsobí. Nedivím se pak ostatním řidičům, že jsou naštvaní a postaví svoje auto nejlépe tak, aby odjezd z ulice malému náklaďáčku co nejvíce znepříjemnili. Ale to je vršení jednoho zla na druhé, až z toho nakonec vznikne neprůjezdná ulice. Kdo je na vině? V tuto chvíli jen řidič, který jako poslední vytvoří dopravní situaci, kdy omezí ostatní řidiče. Proto jsem rád, že naše Městské části zahájila jednání s Radou hl. m. Prahy o vydání parkovacích karet pro občany bydlící na území Proseka a Střížkova. Podle předběžných informací bychom se mohli dočkat „“ roce 2015. 😉

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, zamyšlení se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s