Zvířata jsou jako děti, také nerada papají léky!

Malí, velcí, tencí, širocí, děti, puberťáci, dospěláci, dostat do nich léky, to dá někdy pěknou práci. Každý jednou onemocní. Někdo dřív, někdo později, ale na každého někde čeká bacil. A nemusí to být hned rýmička a kašlíček, nebo angína, nebo zánět, stačí obyčejná vyrážka. A když je to vyrážka svědivá, zábava je veliká.

Kdo měl, nebo má malé děti, ví, jaké je to práce, přesvědčit je, aby spolkly prášek, po kterém jim zaručeně bude dobře. Předepsal jej pan doktor a ten se přeci ve své práci vyzná! Nevím jak ostatní rodiče, ale my jsme klukům museli tvrdit, že prášek který je nutíme polknout, již někdy měli, a tudíž nehrozí nebezpečí, že by jim vylezl pupíkem. Vlastně jim to tvrdím dodnes, jen ne už s léky, ale s jídlem. Zejména, jedná-li se o zeleninu. 😀 V případě, že jsem se prořekl, že se jedná o nový lék, musel jsem být první, kdo jej ochutnal, aby viděli, že jsem po požití neznámého léku stále živý.

Přežili jsme my, přežili děti, už se těším na blížící se generaci, která bude věřit, že podávaný lék jim pomůže od zdravotních problémů. A zase pro ně budeme hrát divadélko, jak auto vjíždí do garáže, budeme kontrolovat pupík, jestli se tabletka nepokouší opustit tělesnou schránku a budeme ochutnávat lékárníkovi koktejly, vyrobené podle předpisu pana doktora, který své práci přece rozumí.

Ale jak je to se zvířaty? Úplně stejné, jako s dětmi. Musíte je v první řadě chytit, poté nejlépe zaklínit nožky mezi své nohy, držet jim jednou rukou ruce a druhou nos. Ve chvíli, kdy se potřebují nadechnout, rychle uchopit tabletu, lžíci s medicínou a strčit jim ji do pusy. To je varianta „dítě a ošklivý lék“. V lepším případě dítě samo otevře pusu a podávaný lék spolkne. Nedělejme z toho traumatizující zážitek, každý rodič vždy najde fintu, jak lék do potomka dostat.

Ale jak je to tedy s těmi zvířaty? Musíte je chytit. Chycené zvíře, to je poloviční výhra. Jestli doma nemáte medvěda, tygra, lva, nebo jinou velkou kočkovitou šelmu, neměl by být problém, podat nemocnému zvířeti lék. Stejně jako u varianty „dítě a ošklivý lék“, je potřeba zvíře dobře fixovat. Vyhnete se tím pokousání a poškrábání. Pro menší druhy psů a koček, existují tzv. fixační tašky, ze kterých zvířeti koukají jen tlapky a hlava. U větších zvířat, zejména psů je důležitá poslušnost. Není nic jednoduššího, než učit psa od mala otevírat tlamu a něco (piškot, granuli, odměnu) mu vkládat za kořen jazyku. Při podávání tablet, jako byste to našli. Ne každý prášek totiž zvířeti chutná a je ochotno jej samostatně polknout. Je to stejné jako u dětí, co chutná jednomu, nemusí chutnat druhému.

Důležitý je také správný hmat, jak zvířeti otevřít tlamu. Několik dobrých rad, pro různá zvířata, je na iFauna.cz. Existují také různé pasty a „modelíny“, do kterých lze léky „zabalit“. Jedná se většinou o ochucovadla, která přebíjí chuť léku. Doma se nám osvědčila metoda, kdy se tlamu zvířete snažíme otevřít tlakem na místo před čelistním kloubem. Je to drobátko bolestivější, ale když jste opatrní, není potřeba vyvíjet větší tlak a zvíře tlamu otevře. Také vložení prášku za kořen jazyka, aby jej polklo, chce trochu cviku. Někdy pomůže přidržet tlamu zvířete rukou, aby zůstala zavřená, zvednout ji a pohladit jej po krku. Dojde tak k polykacímu reflexu a zvíře prášek spolkne. Lze také použít metodu „roztlučení/rozpuštění“ prášku a následnou aplikaci.

Chce to cvik a hlavně trpělivost. Jak u dětí, tak u zvířat. Není nic horšího, než vytvořit zážitek, kdy při dalším podávání léku, budete s „pacientem“ svádět urputný zápas, aby se vám podařilo do něho lék dostat. U lidí mohou takové vzpomínky vytvořit celoživotní trauma, kdy nebudou schopny, bez odborné pomoci, přijmout jakýkoli lék.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s