Jak se chovají některé asistenční služby? Jako supi!

Jako supi krouží kolem mršiny, tak i vozidla různých asistenčních služeb krouží po silnicích a číhají na svoji kořist. Myslíte, že si dělám legraci? Ani náhodou. Dnes jsem takovou situaci viděl na vlastní oči. Klasická situace, auto dobrzďuje před křižovatkou a zezadu do něho narazí další vůz. Kde se vezme, tu se vezme vozidlo asistenční služby a nabízí pomoc. Během chvíle přijíždí další, ale když vidí „kolegu“, jede dál. Než dojedu k dopravní nehodě, vidím další vozidlo asistenční služby, které kolem projíždí. Kde se berou tato vozidla?

Ale co dělat v případě dopravní nehody? Dřív by byla povinnost zavolat Policii, která by viníkovi udělila pokutu, za nedodržení bezpečné vzdálenosti, ale hlavně by celou situaci zdokumentovala pro potřeby pojišťovny. Pak už by záleželo na míře poškození vozidel. Pojízdné by odjelo, nepojízdné by vyčkalo na příjezd odtahového vozidla. Řidiči by posléze museli své pojišťovně nahlásit pojistnou událost a čekat na její vyřízení.

Dnes? Dnes je to naprosto jinak. Doporučení, jak při dopravní nehodě postupovat, naleznete třeba na webových stránkách ÚAMK. Jak je vidět, není vždy nutno volat Policii a zde právě číhá pro řidiče největší nebezpečí v podobě „supů“ z asistenčních služeb.

Co je důležité vědět je, že účastníci dopravní nehody, nejsou povinni využít pomoci vozidel asistenční služby, které se na místě „objeví“. Ba naopak, měli by si dávat dobrý pozor, když už jejich pomoc využijí, co posléze podepisují! Jedná-li se pouze o Záznam o dopravní nehodě, kterou vám pracovník takové asistenční služby pomůže vyplnit, je všechno v pořádku. Tato pomoc je ZDARMA, není povinnost za ni platit! Důležité je být ve střehu na další nabídky takových asistenčních služeb. Nezřídka vám nabídnou pomoc při odtahu, „uskladnění“ vozidla před vyřešení pojistné události, popřípadě i samotnou opravu poškozeného vozidla. Ceny za takové služby pak mohou řidiči vyrazit dech. Když se posléze pídí po tom, jestli je to všechno v souladu se zákonem, zjistí, že přímo na místě nehody zplnomocnil asistenční službu k různým úkonům. Toho si však na místě, bezprostředně po nehodě, kdy byl rozrušen, nevšiml. Naopak by vděčný za nabízenou pomoc.

Každý majitel při uzavírání povinného ručení, obdrží od své pojišťovny různé brožurky a formuláře, které je potřeba si dobře prostudovat. Zjistí tak, že ke svému povinnému ručení, získal i některé bonusové výhody. Od pojištění předního skla, přes slevu na havarijní pojištění, až třeba po balíček asistenčních služeb, které v případě nehody může využít. Ale hlavně, zjistí, že při dopravní nehodě, kdy si není jist správností postupu, každá z pojišťoven nabízí asistenci po telefonu. Pojišťovny většinou nabízejí telefonní čísla na svoje help linky, prostřednictvím kartičky, ve formátu kreditní karty, kterou si řidič umístí k dokladům od vozidla a v případě nutnosti má nejdůležitější čísla ihned po ruce. Pracovník help linky mu pomůže vyplnit Záznam o dopravní nehodě, poradí, na co si dát pozor a doporučí další postup. Když se jedná o nehodu většího rozsahu, pomůže i zajistit odtah vozidla.

Ano, je to překvapivé, asistenční služba vaší pojišťovny, udělá všechno, jako náhodně projíždějící vůz asistenční služby, jen s jistotou, že ve vašem neštěstí, nehledá vlastní výhodu. A vlastně tak je to se všemi smlouvami, se kterými se člověk během svého života, dostane do styku. Pořád se říká, číst, číst a číst, pak teprve podepsat. Mnoho společností, těží z neznalosti práva a povinností občanů. Ti jsou až při konfrontaci zaskočení, co vlastně „kdysi“ podepsali a že je na to nikdo neupozornil, nebo jim při podpisu tvrdil něco jiného. Ale dokažte to takové společnosti!

Dopravní nehoda se může stát každému řidiči. Nikdo nejsme neomylní, všichni děláme chyby. Ale proč by z našeho „neštěstí“, měl mít prospěch někdo jiný. Využívejme své práva na pomoc u těch, kterým za to platíme dopředu!

Přeji vám všem šťastnou cestu a vždy dobrý dojezd do cíle.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, zápisky truckera se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s