Prchnout z města?

#mojezlato už několik let mluví o tom, že se odstěhujeme z Prahy. Je to hlavně ve chvílích, kdy se vracíme z chalupy #navsi, zpět do Prahy, do města, do pracovního kolotoče, do stresu. Z místa, kde je klid, všude okolo lesy, rybníky a řeka. Říkáme, že se vracíme, z ráje do pekla.

Už několikrát jsem byl konfrontován s názorem, že v Praze je blaze. Že je tu všechno, je tu práce, není potřeba se nikam daleko přesouvat, když potřebujete na nákup. Nemocnic a jiných zdravotnických zařízení, je na každém rohu několik, jen si vybrat, kde se nechat ošetřit. A hlavně peníze! Mzdy mnohem větší, než ve zbytku republiky.

Pokaždé se nechápavě dívám na každého, kdo mi toto vypráví. Nechám ho vždy dovyprávět jeho fundovaný a odborný komentář, proč by chtěl odjet z vesnice do města. Když se přestane rozplývat, zeptám se ho, kolik je v Praze lesů, rybníků a jiných „zelených“ míst, kde se může nerušeně pohybovat. Jako „pejskař“ beru všechno i s ohledem na naše psy. Nedovedu si představit, že bych se s nimi v Praze toulal v lese. Úplně mi stačí s nimi jít do parku na našem sídlišti. Místo poklidného venčení, je to překážková dráha, mezi exkrementy, které jsou lidi líní po svých miláčcích uklidit. Že bych se psy šel podél potoka a nebál se je do ni pustit, aby se vyřádili ve vodě. Voda skrývá mnoho „pokladů“, které přes její křišťálovou průzračnost, nejsou vidět.

Copak jsou pracovní místa a „nehorázná“ mzda za práci to hlavní, co člověk k životu potřebuje? Je hektický způsob života, kdy se přesouváme z místa na místa, mezi obrovskou masou lidí, kdy jsme nuceni s nimi sdílet „náš“ prostor důležitější, než vnitřní klid, který nám nabízejí místa, kde čas plyne jinak?

Ano, mimo město není takový počet pracovních příležitostí, jako ve městech. Ani s možností uplatnění nabyté kvalifikace, to není nejlepší. Upřímně, kolik lidí se ve městě „živí“ tím, co vystudovali? Ani nepočítám, kolik jsem vyslechl rozhovorů, že ihned po ukončení školy se dotyčný bude „živit“ úplně něčím jiným. Proč tedy studuje zvolený obor? Proč nepřenechá své místo jinému, kdo o takové studium má zájem a chce se mu věnovat i po škole? Protože na něj jiné místo ve školství nezbylo? Protože studium na takové škole je jednodušší a spíš zde získá titul, který mu bláhově se domnívající otevře dveře do světa? Omyl, každý dosáhneme toho, po čem toužíme, ale musíme chtít a jít si za svým cílem.

Vím, že mimo velká města není dostupnost lékařské péče nejrůžovější. Za lékaři je potřeba dojíždět do vzdálenějších měst. Za odborným vyšetřením i cestovat několik hodin, protože ne z každé „vesnice“, jede autobus, nebo vlak, každou hodinu do města. Je to boj, vím to, zažíváme to s #mojezlato několikrát do roka s její mamkou. Právě dostupnost lékařské péče byla vždy mým nejakutnějším argumentem, proč se nechci stěhovat mimo Prahu.

Jak dny plynou, každý člověk přehodnocuje a mění svoje hodnoty, zásady a názory. Po událostech posledního týdne, začíná ve mně zrát myšlenka, že odstěhovat se mimo města, není vůbec špatný nápad.Ale kam se odstěhovat? Táhne nás to na chalupu, ale to je prozatím nereálné.

Minulý víkend jsme byli na západě Čech, kdy jsme mamku #mojezlato vezli domů, po operaci, kterou absolvovala v Praze. Je to dálka, ano, ale péče, kterou ji v Praze věnují, je mnohem lepší, než když dojížděla do Plzně. Byla s námi i #SkoroSnacha, aby poznala další část našeho příbuzenstva a sešla s taťkou, který bydlí „nedaleko“. Cestou domů jsme se ještě zastavili u bratra #mojezlato. Jak šla řeč, začali jsme se dovídat celkem zajímavé informace o bydlení a pracovních možnostech v okolí místa, kde bydlí. První „červíček“ začal hlodat. V neděli #mojezlato nelenila, usedla k počítači a jala se prohledávat realitní nabídky v této oblasti. Za cenu našeho bytu v Praze, lze na západě Čech pořídit celkem příjemné bydlení v domečku se zahradou. A to je sen #mojezlato. Zahrada, kde by se mohla celý den realizovat. Její nápady na úpravu záhonů, keřů i ovocných stromů, jsou opravdu úžasné.

A co naši kluci? Ten starší se již brzy stane taťkou. Se #SkoroSnacha bydlí s námi v našem 3+kk. Občas je to masakr, ale spíš se doma jen míjíme, tak to zatím jde vydržet. Ve chvíli, kdy do domácnosti přibude miminko, prostor se ještě více zhustí. Ti by se asi odstěhovali s námi. Romča by jistě našel práci bez problému. O šikovné a pracovité ruce, je zájem všude. Nehledě na fakt, že má za sebou několikaletou praxi v sociálních službách a Německo je blízko! 😉 #mojezlato by pomáhala „mladým“ s kloučkem-broučkem, který se má narodit začátkem dubna. Už je to tak brzo. #SkoroSnacha by také ráda pokračovala ve studiu na některé Vysoké škole a tak by o „prcka“ bylo postaráno. Ale co Denis? Ten jediný by asi byl proti stěhování z Prahy. Mohl by zůstat u mých rodičů, ale víte jak je to s dospívajícím puberťákem, o kterého by se měla starat babička. 🙂

Prozatím je všechno ve fázi teoretických úvah. Rozhlížíme se po realitním trhu a hledáme nějakou zajímavou nemovitost, kde by mohli, vedle sebe, žít dvě rodiny. Ve chvíli, kdy bychom se rozhodli přestěhovat, musel bych mít v místě zajištěnu práci. Ani by mi nevadilo někam dojíždět. Několik let jsem jezdil do práce přes celou Prahu. Někdy to bylo z chalupy #navsi do práce rychlejší, než poskakování v kolonách, při přejezdu Prahou. 🙂 A jak říkám, existují opravdu zajímavé nabídky! 😉

Má tedy cenu Prchnout z města?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, zamyšlení se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Prchnout z města?

  1. jolana88 napsal:

    nejsem škarohlíd, ale „o šikovné a pracovité ruce“ – bych neviděla tak růžově. snad ten Reich?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s