Sběrači

Všichni je známe, všichni je potkáváme. Zejména kolem EKO kontejnerů na papír a ELEKTRO odpadu. „Sběrači“ druhotných surovin. Ale nejen to je místo, kde na ně můžeme „narazit“. Týká se to všech míst, kde lze „najít“ něco, co má nějakou cenu a lze ve Sběrnách odpadu zpeněžit. Není to jen papír a drahé kovy, jsou to i věci, které mají pro někoho „ohromnou“ cenu, když druhý je vyhodí, jako „bordel“, který mu doma překáží. Takové věci mnohdy končí v antikvariátech, bazarech a někdy i přímo u sběratelů.

Kdo si myslí, že mezi sběrače patří jen lidi bez domova (bezdomovci, homeless), šeredně se mílí. Kdo se někdy pozorně zadíval do kontejneru, než do něho vhodil odpad z domácnosti, možná zjistil, že se lidi zbavují všeho možného, i nemožného. Hlavně věcí, které pro ně už nemají žádnou cenu a význam. Co je pro někoho odpadem, je pro druhého pokladem. Znám několik lidí, co si na tom vybudoval přímo živnost. A ani omylem nepatří mezi typické „sběrače“.

Jsou to fajnšmekři, kteří jdou jen po určitém typu „zboží“. Po letech „zkušeností“, již mají vytypované lokality, kde se dají nalézt zajímavé kousky. Je to zejména centrum města, kde se lidé zbavují věcí, třeba po zemřelých příbuzných, jejichž byt zdědí. Pro ně takové věci nemají cenu, tak jak se jich nejsnadněji zbavit? Vyhodit je do popelnice. Když má takový „sběrač“ štěstí a dostane se k popelnici dřív, než firma svážející odpad, může nalézt hotový poklad. Doslova a do písmene.

Také firmy, zabývající se vyklízením bytů, domů, půdních prostor, se většinou rekrutují ze sběratelů. Nebo jsou to lidé, sběrateli najatí, aby pro ně pracovali. Když někdo získá půdní prostor, aby z něho vytvořil domov, obrátí se na specializovanou (vyklízecí) firmu, která ZADARMO tento prostor „uklidí“. Vše co naloží, odvezou ke „specialistovi“, který rozhodne, co je cenné a co tretka. Vše, co má nějakou cenu, je přemístěno do specializovaných prodejen, zbytek na skládku. I to patří do „pracovní“ náplně „sběračů“.

I pracovníci výkupu, mohou patřit mezi „sběrače“, i bez vlastního přičinění. Stačí, když jim někdo přinese něco zajímavého. Asi nejčastěji je to v případě výkupu starého papíru. Lidé sem nosí rozličné věci. Mezi letáky moc zajímavostí nenajdou, ale třeba knihy, staré časopisy, plakáty, tam už lze najít nějakou cennost. Kdo tomu nerozumí a nechce se mu zkoušet štěstí v antikvariátu, nebo je mu „hloupé“, vyhodit knihy do, nebo k popelnici, odnese je do sběrny. Divili byste se, kolik studovaných lidí, pracuje ve sběrných surovinách. Ti okamžitě rozpoznají „skvost“, který vykoupí za cenu netříděného papíru.

Včera jsem byl svědkem velice zajímavého počínání „sběračů“. Na rychlostní silnici, v odstavném pruhu stálo auto. „Asi porucha.“, pomyslel jsem si, když jsem viděl dva lidi, pohybující se za svodidly. „Aspoň mají rozum a stoupnou si za svodidla, když už na sobě nemají reflexní vestu.“, dodal jsem v duchu sám pro sebe. Když jsem je míjel, zjistil jsem pravou podstatu jejich počínání. A to ve chvíli, kdy ten mladší s nadšením zvedl do výšky starou autobaterii. „Kdepak se tu vzala? Ale bereme ji!“, byl jasný výraz v jeho obličeji. I takové jsou cesty „sběračů“.

Jak je vidět, není „sběrač“, jako „sběrač“. Mít na takovou práci žaludek, asi není potřeba, ale ne každý je schopen, se před lidmi „potopit“ do popelnice, pro nějaký ten poklad. Ale poklady můžeme ulovit i bez přehrabování popelnic, stačí se jen dívat kolem sebe, kolik nádherných věcí lze spatřit na ulici. A antikvariáty, ty mají také svoje kouzlo. Už jen pro vůni starých knih. Až budete příště vyhazovat nějakou věc po svém předkovi, zkuste si nejprve o ni něco zjistit. Internet vám nabídne mnoho zajímavých informací o čemkoli. Nebo ji zkuste jen tak „vystavit“ třeba na Aukru. Možná se ozve kupec, hledající takovou věc už pěkně dlouho.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s