Přemýšlíte při parkování?

A nemyslím tím parkování přes dvě parkovací místa, na místech pro invalidy, na místech určená pro rodiny s dětmi, před super-hyper markety. Parkování na autobusové zastávce. Parkování v odbočovacím pruhu. Parkování na tramvajových kolejích. Parkování na chodníku (pokud to není povoleno). Parkování na přechodu pro chodce. Prostě parkování na místech, kde je to zakázáno, nebo na místech, která pro parkování nejsou určena.

Mám nyní na mysli parkování vašeho osobního vozu, když přijedete z práce, chalupy, dovolené. Takovéto běžné denní parkování před domem. Někdo by mohl namítnout, že zaparkovat auto před domem, není žádná věda. Možná je, možná není. 😉 Záleží na každém řidiči, jestli si s parkováním dělá hlavu, nebo na to „háže bobek“. Popřípadě, jestli při parkování přemýšlí nad možností, že také někdo jiný, než ON, bude chtít v ulici (nedej bože vedle něho) zaparkovat.

Obdivuji lidi, kteří svým parkovacím manévrem, dokáží zaměstnat okolo-jdoucí chodce. Prosby typu: „Mohl byste mi ukázat, jestli se do té mezery vejdu?“, ještě pochopím. Ne každý řidič dokáže okamžitě odhadnout, jestli do mezery dvěma vozy, nacpe svého „miláška“, aby jiné vozidlo nepoškodil. Naopak, když si není jistý a nestydí se poprosit o pomoc někoho cizího, má takový řidič u mne malé, bezvýznamné, „plus“. Už jsem také ale zažil, když parkující řidič, houkl na procházející školáky, ať mu posunou popelnici, aby mohl zaparkovat. Chcete vědět, co ti kluci udělali? Posunuli ty popelnice ještě víc „blbě“, aby nemohl zaparkovat a utekli. V duchu jsem jim fandil. 🙂

Co bytostně nesnáším, je parkování v druhé řadě. Když před kolmo stojící auta, další řidiči postaví své „milášky“. Děje se to zejména na sídlištích, kde je nouze o parkovací místa. Tento způsob parkování se používá hlavně v místech, kde je rovná silnice. Proč? Protože se u auta nenechává zařazená rychlost, ani zatažená ruční brzda, aby si řidič, který parkuje SPRÁVNĚ (kolmo k chodníku), mohl dotyčné auto „POODTLAČIT“, když potřebuje vyjet. To by mě šlak trefil. Jednou jsem takto ve dvě ráno vzbudil souseda, když jsem na 100% věděl, že zaparkované auto je jeho. Když se mě po 5 minutovém zvonění, na bytový zvonek, zeptal, proč si jej neodtlačím, s úsměvem jsem mu odpověděl, že mám zablokovaná záda a jestli se mu to nelíbí, že si na pomoc zavolám Městskou Policii i s odtahovým vozem. Když poodjel, poděkoval jsem mu a poprosil jej, aby zajel místo mě, že si tam dopoledne, až se vrátím, zase auto zaparkuje. On totiž mezitím odjede do práce. 😀 Jo, i takové věci se stávají.

Dalším parkovacím nešvarem, zejména na sídlištích, je stání v zatáčkách. V posledních letech se rozšířilo vodorovné značení žluté barvy, které je umístěno podél obrubníků a znamená Zákaz zastavení. V letních měsících by mělo být dodržování tohoto zákazu nekompromisní. V zimních měsících, kdy značení zakryje sníh, lze mluvit a „jakési“ shovívavosti k řidičům, kteří jej nedodržují. Ale na sídlišti, kde na takovém místě parkují stále tatáž vozidla, bych to považoval za aroganci a výsměch slušným řidičům. Smutné je, že ani přes léto Policie, jak státní, tak městská, nepokutuje vozidla, která na takovém značení stojí. Třeba u nás v ulici je to „zlozvyk“ naprosto normální. Nehledě na skutečnost, že je ze zde Stacionář pro starší lidi a velmi často tam přijíždí vozidla Záchranné služby. Již několikrát jim v průjezdu museli asistovat Hasiči, kteří takto stojící vozidla „odstraňovali“ ze silnice. A Policie? Nic! 😦

Abych jen nepsal o zlozvycích a nešvarech, rád bych něco „malého“ přidal do mlýna, z vlastní zkušenosti. Jsou parkovací místa, kam bych své auto nepostavil. Samozřejmostí jsou vyhrazená parkovací místa. Ať už pro invalidy, rodiny s dětmi, různá spec. vozidla, atd… V místě, kde je to z jakéhokoli důvodu zakázáno. Jsou důvody, kdy to však nejde dodržet. V takové situaci se snažím být na dohled vozidlu, když už nemohu sedět přímo uvnitř, kdyby bylo potřeba odjet, zmizet, pláchnout. 😉 Dále kolem popelnic (nejlépe před nimi), protože jsem velmi často svědkem situace, kdy po odjetí popelářského vozu, je vozidlo obstaveno kontejnery. Popřípadě takové vozidlo slouží bezdomovcům, jako odkládací stůl, pro věci „vylovené“. A jak je známo, bezdomovci do popelnic nic nevrací.

Určitě bych svoje auto nepostavil před jiné (kolmo stojící) vozidla. Příčí se mi to, tak proč bych to měl dělat. To raději zaparkuji na konci baráku, nebo ve vedlejší ulici a domu dojdu. Rozumím, že každý majitel, chce mít svého „miláška“ na očích. Ale za každou cenu? To snad ne. Když se o své auto tolik bojím, tak jej parkuji na hlídaném parkovišti. Na každém sídlišti je aspoň jedno. A ze svých zkušeností vím, že jejich obsazenost není na 100%.

V zimním období se snažím auto neparkovat ani na místě v čele „T“ křižovatky. Má to jednoduchý důvod. V zimě silnice namrzají, při sněhové pokrývce kloužou. Ulicí se jezdí rychle, co kdyby chtěl někdo někomu obsadit parkovací místo! 😮 No, a na konci ulice se musí brzdit. A když to někdo neubrzdí, zastaví se kde? Nejčastěji o auta stojící přímo proti němu. 😉 Také jen v nejkrajnějším možném případě, parkuji pod stromy. Zejména těmi vzrostlými, které zde stojí od chvíle, kdy bylo sídliště dostavěno. A protože je tomu už mnoho let a starost o stromy nepatří mezi nejčastější aktivity místních zahradnických firem, často z nich odpadají větve, přímo na auta pod nimi. Také při silnějším větru je možnost spadlé větve na vozidlo velmi vysoká. Raději tedy zaparkuji na konci ulice, kde podobná nebezpečí nehrozí. Akorát neuvidím na auto. 😉 Jsem asi jiný.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Přemýšlíte při parkování?

  1. jolana88 napsal:

    „jiný“ je synonymum pro „absolutně normální“ .. jen pro info 🙂 PS: zajímavé, že když přijde období „vyděláme si“ – funguje aspoň městská. jdu pohledat zač platíme státní …

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s