Já tě taky popráším!

Ráno vyjdu se psy a prší. Do toho trochu sněží. Kdyby sníh nezůstával na autech, ani bych nepostřehl, že se s deštěm něco mísí. Za hodinu, když jsem odcházel do práce, už sněžilo viditelně. Nebylo to jen tím, že se začalo rozednívat, ale poměr deště a sněhu se pomalu otáčel. Auta už měla sníh na střechách. Vzal jsem stěrku a „stáhl“ sníh z předního okna. Měl jsem pocit, že na horním okraji byl přimrzlý.

Cestou do práce se hezky rozsněžilo. „Od začátku ledna se už vystřídala tři roční období. Léto, podzim a teď to vypadá, že začíná zima.“, pomyslel jsem si, když jsem zapínal stěrače, abych očistil okno. V práci jsem se postavil na rampu, vedle návěsu, kouřil jsem a pozoroval sněhové vločky, jak se snáší k zemi. Vypadalo to moc hezky. Už jsem se těšil na silnici.

A dočkal jsem se přesně toho, co jsem čekal. Déšť, mlha, sychravo, sníh, to je přesně to počasí, které žene lidi z hromadných dopravních prostředků do bezpečí vlastních vozidel. Nejsou obtěžováni okolo smrkajícími, chrchlajícími spolucestovateli. Nejsou vystaveni nepřízni počasí na zastávkách, při čekání, kdy dopravní prostředek přijede. Nevrací se domů špinaví, kdy jdou po chodníku a projíždějící vozidlo si cestu zkracuje skrz kaluž, kolem které právě prochází.

Ti co v takovém počasí pohrdají hromadným prostředkem, se přemísťují na silnice. Doprava houstne, vozidel přibývá. A protože sněží, začíná přibývat i zajímavých situací. Teplota kolem nuly, dokáže s čerstvě napadaným sněhem, úplné divy. Někde je rozbředlý, čvachtavý, jinde začíná klouzat a lepit se na silnici. Každý se s ním vypořádává po svém. Někdo si myslí, že mokrý sníh se chová jako voda v létě, jiný má pocit, že se začátkem sněžení, se na silnici vytvoří ledovka. „Váhoví střelci“ se střídají s „tvrďáky“ silnic. Obě skupiny řidičů vytvářejí kolizní a nebezpečné situace.

Přes den se intenzita sněžení mění. Od droboučkého, skoro nepostřehnutelného, po husté sněžení. Radost z toho mají děti a zvířata. Děti se konečně dočkaly sněhové nadílky. I když je teplo a sníh taje, stejně je to taková předzvěst, že sněhové „období“ se blíží. Zvířata, zejména psi, vytírají svoji srst ve sněhu. Díky jeho konzistenci, z toho mají radost jen oni. Páníčkové už tolik ne. 😉

Kdo nemá určitě radost, jsou správci silnic. Teplota klesá a stoupá. Chvíle je pod nulou, hrozí, že silnice začnou namrzat. Chvíli je nad nulou a ze sněhové břečky se stává voda, která teče po silnici. Vyslat posypové vozy, nebo ještě počkat? Je to svízelná situace. Když začnou silničáři solit a teplota bude neustále stoupat, bude se večer v televizním zpravodajství mluvit o plýtvání penězi. Jestli začne mrznout a na silnicích nebudou sypače vidět, bude se mluvit o podcenění předpovědi počasí. Ať tak, nebo jinak, vždy budou na vině dispečeři, kteří rozhodují, kde se bude solit.

Celý den sněží, celý den se práší „za kočárem“. Se sníženou teplotou, tuhne plachta na návěsu. Nejen, že se špatně „háže“ nahoru, ale jak je mokrá a sníh na ni namrzlý, člověk je pořád jak „čuně“. 😎 Občas se stane, že při „zhození“ plachty, všechen sníh, který je na ni napadaný spadne přímo na vás. Mikina špinavá, rukavice promočené, ruce zkřehlé a hlava celá od sněhu. Když padá, tak padá. Toto počasí k lednu prostě patří. 😉

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice zápisky truckera se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s