Měl bych se snad urazit?

Jsem chlap. Jsem ješitný chlap. Jsem chlap, který se umí urazit. Jenže jsem i “splachovací”, takže, jak rychle se urazím, dokáži se rychle i “odrazit”. Nemám rád dlouhé ticho a nepříjemné situace. Jasně, nejlépe je tomu předcházet, ale občas to jinak nejde. Člověk musí být občas za toho “zlého”.

Což o to, když je to v reálném životě, lze některým situacím předejít. Kouknu a vidím, že protistrana není svolá k dialogu, můžu z toho “vybruslit”. Ale čím dál častěji se mi to stává v životě virtuálním. Tam, kde není vidět “ksicht” diskutéra, žádná psychologie nepomůže. Člověk čeká na reakci.

Sociální sítě jsou zrádné. Je to virtuální prostředí a když uživatele neznáte osobně, ale jen podle nicku a avatara, nikdy nevíte, kdo se skrývá na druhém konci komunikačního kanálu. Využívat toho mohou různí filutové, kteří používají anonymní prostředí ke svým nekalým činnostem. Ale kdo je aspoň trochu obezřetný, jejich lákadlům se úspěšně vyhne.

V diskuzních fórech je to jiné. Uživatel, který vystupuje jako váš “přítel”, může čekat na svoji příležitost. Vlastně to funguje i v reálném prostředí. Čím déle člověka znáte, tím méně si dávat pozor, na svoje chování a co mu sdělujete (To vypadá, jako hotový námět na špionážní příběh! 🙂 ). Na sociálních sítí to platí dvojnásob. Jen s tím rozdílem, že uživatele (přítele) nikdy nemusíte vidět. Nemůžete pozorovat jeho chování při rozhovoru, jaká gesta a mimiku používá, když mu sdělujete něco “zajímavého”. Nemáte jak odhadnout, jestli pro vás nepředstavuje nebezpečí.

A s tím vlastně souvisí i základní myšlenka tohoto zápisku. Od známého uživatele přijde reakce na váš post, tweet, která vás zaskočí. Když je to jednou, může to být náhoda, překlik, třeba chtěl reagovat na někoho jiného. To se stává. Ale co když se taková reakce opakuje častěji? Začíná být jízlivější a agresivnější. Jak na něj reagovat? Snažit se pochopit, proč se tak děje, co je příčinou takových reakcí od uživatele, se kterým jste si dosud rozuměli v podobných názorech? Proč najednou taková změna? Snažit se to s ním vysvětlit? Urazit se? Odstranit uživatele z přátel? Co udělat?

Osobně tomu nevěnuji pozornost. Aspoň do doby, než to přeroste určitou mez. Pak se snažím zjistit “o co jde?” Když ani to nepomůže, nastoupí poslední řešení. Odstranění z přátel, popřípadě zablokování takového uživatele. Všechny sociální sítě mají prostředky, jak se takového člověka zbavit.

Jak reagujete vy?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice zamyšlení se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Měl bych se snad urazit?

  1. vitsoft napsal:

    Já se nechávám zaskakovat rád. Překvapivé reakce jsou inspirující.

  2. vonrammstein napsal:

    Já třeba nelezu na sociální sítě.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s