I na starém „železe“, lze žít plnohodnotný život!

Tatí, ono to zase nefunguje!
Tatí, ono se to zaseklo!
Tatí, nemůžu nainstalovat hru!
Tatí, co je to za pomalý krám?!
Tatí, já chci nový počítač! Nebo notebook! Nebo tablet! Každý ho má, jen já musím mít tuhle vykopávku!

Poznáváte naříkání svých potomků, nad počítačem, který ještě před dvěma měsíci byl ten nejlepší! Jo, kde jsou ty doby, kdy nám počítač vydržel rok i déle, aniž by bylo potřeba jej modernizovat. Dnes vývoj technologií letí “mílovými” kroky a vývojáři her a herních doplňků se tomu podřizují. Hardware, který fungoval před půl rokem na vašem novém počítači, dnes na ještě novějším funguje také, ale hra se začíná sekat, musíte upravit nastavení prostředí, nejlépe povypínat všechny grafické akcelerátory, aby hra zůstala trochu plynulá.

Pryč je doba, kdy pořízením nového počítače, starý putoval do pokoje potomků, které na něm hráli hry, zkoušeli první programovací krůčky, objevovali svět internetu prostřednictvím Alíka, hackovali první nechráněné webové stránky. Tenkrát jim to k odpolední a víkendové radosti stačilo. Ta doba je dávno pryč. Dnes děti potřebují mnohem rychlejší a výkonnější počítače než rodiče. Hry jsou plné 3D efektů, hraje se pouze online s kamarády z druhého konce světa. K tomu je samozřejmě potřeba rychlé internetové připojení.

Karta se obrací. Počítače, které pro děti už nejsou výkonné dostávají rodiče. Vždyť těm “staříkům” to přeci musí stačit. Na co potřebují rychlou 3D grafickou kartu? Na Zumu? Na Facebook, aby si mohli s přáteli vyměnit fotky z “důchodcovského” výletu do Prachovských skal, kde se proháněli na kole a mysleli si, jaký to není adrenalin? A mají pravdu.

Grafici, vývojáři, hudebníci, ti potřebují výkonné “stroje”. “Obyčejným” lidem stačí staré “železo”, které se dokáže připojit k internetu běžnou rychlostí, kterou poskytovatelé nabízejí. Nepotřebují velké paměti, grafické karty s mnoha akcelerátory, ani disky s velkou kapacitou. Pro své pracovní nástroje a úložiště si vystačí s cloudovým úložištěm. A to si myslím, je základní rozdíl.

Mladý uživatel potřebuje mít všechno instalované na svém počítači. Potřebuje po spuštění být co nejrychleji připojený na síti a mohl začít “pracovat”. Běžný uživatel zapne počítač a než mu naběhne, uvaří si kávu, která při práci nesmí chybět (mladí si vystačí s energetickými nápoji, které je udržují v akci a jsou neustále připraveny v lednici). Přihlásí se, dolijí do kávy mléko, počká než programy běžící na pozadí vykonají všechny své operace, mezitím zkontrolují, jestli potomkové ještě žijí, protože jinak než online na síti je celý den nevidí a teprve potom usednou ke klávesnici.

Nepotřebuji rychlý počítač, hry nehraji. Všechno co píšu, mám uložené na cloudu, abych se k němu mohl kdykoli a kdekoli vrátit, upravit, opravit. Na své účty na sociálních sítí se také mohu přihlásit kdekoli a nepotřebuji k tomu žádné extra programy. Fotky na úložiště také nahraji na jakémkoli počítači, nebo je mohu komukoli, kdekoli ukázat. A to mi stačí. Já si se “starým železem” vystačím ještě několik dalších let. Vlastně dokud bude funkční. A pak třeba dostanu něco od dětí. 😉

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem, zamyšlení se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na I na starém „železe“, lze žít plnohodnotný život!

  1. vitsoft napsal:

    Podobné je to i se stárnoucím hardwarem našeho těla. Sice by se hodilo přidat pár paměťových modulů, defragmentovat mozek, grafika už taky není z nejmodernějších, ale pro ty běžné úkony, které s ním denně činím, je ještě docela postačující.

    • jiproch napsal:

      Jsou sice již k mání náhradní díly pro lidská těla, ale celkový upgrade je ještě hudbou budoucnosti. Ale kdo by chtěl žít věčně?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s