A je PO!

Po Vánocích. Pod stromečkem je zase sbírka krásných zbytečností. Koupelové gely, šampóny, mořské soli, zkrášlovací gely a masti, pěny na holení, břity na holení, vody po holení a deodoranty jsou odloženy do koupelny. Knihy do knihoven, na noční stolky, položeny vedle křesel. Ponožky a spodní prádlo je uloženo do prádelníku.

Pásek u kalhot je povolený o jednu, dvě i více dírek. Žlučník křičí bolestí, žaludeční stěny napnuty k prasknutí, slinivka pláče, tělo se zmítá v křeči. Pohyb, který nám byl do této chvíle cizí, se jen při pomyšlení na něj stává horkým železem, které se blíží k našemu tělu a není před ním možné uniknout. Cítíme ten smrad ze škvařícího se masa, stejně jako psí hovno na podrážce běžeckých bot. Přemýšlíme, jak zvládneme první pracovní den. Půjde to vůbec vydržet?

Nejbližší příbuzné jsme potěšili návštěvou. Oblíbeným prvkem je výměna pokrmů, kdy nabízíme druhým všechny druhy cukroví, které jsme letos napekli. Ani bramborový salát nedělá každý stejně a variant obložených chlebíčků, jsou tisíce. Někdo obaluje kapra, nebo jinou rybu, někdo jí kuřecí, jiný vepřový řízek. Sto lidí, sto chutí. Na návštěvě si nevybíráme a soukáme do sebe i to, na co bychom doma ani nepomysleli.

Zvířata konečně spí. Aspoň ta naše jsou jako malé děti. Od chvíle, kdy se pod stromečkem začaly objevovat první balíčky, chodili kolem a šťouchli do nich svými čumáky. Přesně poznali, které jsou jejich. S blížícím se večer, se jejich nervozit zvyšovala. U štědrovečerního stolu nesměli chybět. Dostali svoji porci ryby, protože i oni byli celý rok hodní a Ježíšek na ně taky nezapomněl. Pod stromečkem byli první obdarovaní. Gumový míč a plyšový zajíček. Jsou jako malé děti a je od nich pokoj. Přichází na řadu dárečky pro dospělé. Psi jak slyší šustot balicího papíru zpozorní, ale pro ně už pod stromečkem nic není.

Dětské sny a představy, jsou taky ukojeny. Hromady papírových obalů dávají tušit, že jejich seznam Ježíškovi, byl opět nekonečný. Snad všechno co pod stromečkem našli, splnilo jejich představu, že Ježíšek je všemocný a dokáže sehnat i to, co je v obchodech dávno vyprodáno. Jak dlouho jim vydrží nadšení z každé hračky, kterou pod stromečkem našli? Den, dva, týden, měsíc? Pak zapadne pod postel, do kouta, do bedny na hračky, tak jako hračky z loňských, předloňských, předpředloňských Vánoc. Těch, které to vydrží do dalších Vánoc, je moc, moc, moc málo.

To až v dospělosti se začneme vracet k hračkám z dětství. Ale to už nebudeme obdarovaní, ale ti, kteří dárky nadělují. My budeme ti Ježíškové, kteří dětem plní jejich přání. My budeme ti, kteří se budou snažit vyhovět jejich tajným přáním. My budeme ti, kteří pak budeme s uspokojením sledovat rozzářené dětské oči, až budou trhat balicí papír a tisknout k sobě vytouženou hračku. My budeme ti, kteří budou uklízet odhozené hračky, my budeme ohýbat záda, abychom zpod postele vyndali medvídka, který se tam schoval, když si s ním dítě hrálo na schovávanou. My budeme ti, kteří před dalšími Vánocemi budou v bedně na hračky dělat místo na novou várku. My budeme ti, kteří budou v ruce držet odhozenou hračku a vzpomínat, jak jsme si ji jako malí přáli a slibovali, že takovou hračku bychom nikdy nenechali opuštěnou.

Šílenství se společným jmenovatelem Vánoce je za námi. Půl roku se budeme vzpamatovávat, splácet půjčky na dárky a doufat, že nepřijdeme o práci a tím pádem i o byt, abychom příští rok mohli začít nanovo. Dalšího půl roku budeme přemýšlet, co bude největší hit dalších Vánoc a podle toho směřovat svoje kroky do patřičných obchodů. Místo toho, abychom se radovali, že jsme zdraví a tím pádem se nás drží i štěstí. Za peníze můžeme koupit kdejakou cetku a tretku, ale zdraví a štěstí, to koupit nelze.

Takže zase za rok, na ECONÁV !

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s