Tvoříte raději aktivní, nebo pasivní obsah internetu?

Každý si na internetu hledáme, budujeme a vytváříme svůj prostor, své místo, svůj koutek světa. Někdo jen konzumuje, jiní jsou aktivními uživateli. Píší blogy, zápisníky, plní sociální sítě každodenními postřehy, sdílí fotky zajímavých situací a koutů světa. Ale kdo rozhodne, jestli tvoříme, nebo jen ukládáme? Jsou to vždy čtenáři, návštěvníci stránek. Je fajn, když je váš "prostor" indexován kdejakým vyhledávacím robotem, ale když není objeven čtenářem, jako by neexistoval.

Kolik procent uživatelů vytváří denně obsah internetu? Lze to spočítat? Spíš jen odhadnout. Dle mého, to bude přes 90% uživatelů, kteří se pohybují po síti. Jenže to neznamená, že to je 90% lidí na světě. Jsou oblasti, kde lidé přístup k internetu nemají. A jsou oblasti, kde lidé ani netuší, že nějaká celosvětová síť, spojující lidi po světě existuje. Před rokem to byla zhruba třetina světa, která měla přístup na internet.

Předpokládám, že každý, kdo se na internetu pohybuje, zanechává za sebou stopu. Nemyslím tím stopu pohybu po jednotlivých stránkách, fórech, vyhledávačích, ale vytvářením aktivního obsahu. Vlastně každá fotka, která je uložena na Instagram, Flickr, Google+, Facebook, Twitter a další, vytváří obsah. Je nabídnuta uživatelům ke shlédnutí. Získání informace, o které třeba neměl do té chvíle ponětí, že by mohla existovat. To samé platí pro statusy na sociálních sítí, články na blozích. O odborných serverech ani nemluvě, tam se výskyt hodnotných informací předpokládá. Spoluvytváří se tak denní obsah internetu, který čtou miliony lidí po celém světě.

Ale co ti, kteří nemají blog? Lze předpokládat, že existují uživatelé bez profilu na sociální síti? Je to skandální, ale dovolím si tvrdit, že mezi námi stále existují lidi, bez svého portfolia na nějaké sociální síti. Moc jich nebude, budou zřejmě zapsáni v Červeném seznamu ohrožených druhů, ale jistě existují.

A pak existuje skupina uživatelů, kteří vytvářejí tzv. pasivní obsah. Říká se jim Diskutéři. Někteří z nich nevytvářejí žádný vlastní aktivní obsah, ale svými příspěvky v diskuzích také vytvářejí indexovaný obsah. Většina serverů a autorů blogů, povoluje pod svými články diskuze. Ty slouží jako zpětná vazba pro autory, pro komunikaci se svými čtenáři a pro další rozvoj. Existují i specializované diskuzní fóra, kde si uživatelé vyměňují své poznatky, náměty, nápady, řeší problémy a diskutují o jednotlivých tématech.

Diskutéři se do těchto "rozhovorů" rádi zapojují, řeší problémy a témata. Rozdělit je lze do několika skupin. Od těch, kteří diskutují jen v určitých oblastech (odborní diskutéři, až po ty, kteří "svoje" řeknou napříč jakýmkoli tématem, ať už o něm mají nějaké znalosti, nebo se jim jen nelíbí obsah článku, pod kterým diskuze probíhá. Někteří diskutéři i sami publikují. Na úrovni jejich příspěvků je to znát. Mají myšlenku, hloubku, nebojí se přiznat chybu, když je jejich názor vyvrácen, nebo opraven. Jejich poznámky mají určitou hodnotu, která bývá přínosná pro ostatní diskutující, ale i pro autora článku samotného.

U skupiny diskutérů, kterým se všeobecně na internetu říká Troll, je úplně jedno, na jaké téma se diskuze vede. Jejich jedinou hnací silou, je pošpinit autora článku, nebo jiného diskutéra, se kterým nesdílejí stejný názor, nebo jsou proti nim osobně zaujati. Do této skupiny patří i jedinci, kteří, bez jakýchkoli znalostí, se vášnivě zapojují do diskuzí. Vyhledají si na internetu pouze základní informace a a niž by si je podrobně prostudovali, nebo dohledali další podrobnosti, vydávají takové, svoje, názory za ty jediné správné.

Setkání s takovým Trollem může být úsměvný, ale i "bolestné". Záleží na nátuře každého diskutujícího. Někdo to může ustát, s někým to může zamávat. Může také později přemýšlet, jestli mělo smysl pouštět se do diskuze, kde se na něj potom sesype hromada argumentů, kteří nemají žádný reálný podklad a ni nemusí mít "hlavu ani patu". Je těžké soudit, na kolik je jeho účelem ukázat svoji inteligenci, nebo přesvědčení, či zničit váš pocit, že se snažíte obohatit lidstvo o některou ze svých myšlenek. Ať je to jakkoli, diskutéři do našich diskusí patří a musíme se naučit s nimi žít.

Osobně raději tvořím aktivní obsah a diskuzí se účastním, pokud možno, co nejméně a nebo jen na serveru a v oblasti, které aspoň trochu rozumím. Čas od času se mu podaří vmísit se do diskuze, které svým odborným zaměřením, ne vždy dobře, rozumím, ale zaujme mě určitý detail a ten mám snahu vysvětlit (osvětlit). Bohužel se později přesvědčím, že skupině, řešící správný výklad problému, se mohu zdát právě takovým Trollem, jak jsem jej popisoval výš. Na to, abych poté smazal svoje příspěvky v diskuzi jsem příliš hrdý, protože za tím co řeknu, si stojím. Je to můj názor, můj pohled a jestli si někdo myslí, že jsem Troll, tak ať si to myslí.

Po takové zkušenosti si vždy slibuji, že už se žádné další diskuze účastnit nebudu. Stejně, jako v době voleb a jiných politických "třenic" si slibuji, že se nebudu nijak vyjadřovat, nebo projevovat. Stejně se neudržím a něco napíšu. A pak si říkám, jestli mi to, za to, stálo. 😉 Vždy si hned odpovím – stálo! Vždyť je to přeci můj názor, tak proč bych se za něj měl stydět? Publikuji ho pod svým jménem, na svých stránkách, sociální síti, tak proč bych se měl později za něj omlouvat? Nebo bych ho měl vysvětlovat. Ať už v diskuzi, nebo dalším článku.

A co vy? Tvoříte raději aktivní, nebo pasivní obsah internetu?

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Tvoříte raději aktivní, nebo pasivní obsah internetu?

  1. vitsoft napsal:

    Aktivně vytvářím pasivní obsah. Ale pouze když mě něco vyprovokuje.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s