Potichu uvadám, do postele upadám! Aneb, zásobování prodejen prostřednictvím DC.

Dneska mě v OKAY zase dostali. Ne jako zákazníka, ale jako dopravce, který přivezl „čerstvé“ zboží. A opět to byli zaměstnanci prodejny, kteří se měli k práci, jak lačnej k sra… Musím zjistit, jaké jsou moje povinnosti při předání zboží. To co se tam odehrává, se mi vůbec nelíbí.

Na DC (distribuční centrum) se podle objednávky zboží zabalí na palety, opatří bezpečnostní páskou, přepraví na depa a odtud na jednotlivé prodejny. Bezpečnostní páska musí být při předání neporušena, jinak prodejna odmítne zásilku převzít. Jasná věc. Po rozbalení se jednotlivé kusy načítají do systému prodejny a jsou tím uvolněny pro prodej. Tolik k mechanismu přepravy a předání.

Skladník na příjmu je ještě v pohodě. Já vozím palety do prostoru příjmu, on zkontroluje obal, zda není poškozený, poté paletu rozbalí a skenuje jeden kus po druhém. Aby byl celý proces rychlejší, pomáhám mu. Podám, podržím zboží, položím zbožím. A tak pořád dokola, než je načteno všechno zboží z palety. Velké kusy (lednice, pračky, sporáky, vestavěné spotřebiče, myčky, mrazáky a televize) zůstávají na paletách. Ty se zavezou vně prodejny a prodavači z příslušných oddělení by měli tyto kusy z palet sundat a buď je zaskladnit, nebo vystavit. A zde nastává kámen úrazu. Prodavači mají drobátko lachtaní nemoc (ručičky dozadu), nechají všechno zboží na paletách, maximálně jej popíší, jestli „půjde“ do skladu, nebo na vystavení. Jenže já ty palety potřebuji vrátit zpět do DC! Takže co? Oni se s tím přeci „tahat“ nebudou. Takže všechno sám, někdy s vedoucím prodejny, sundám z palet, abych mohl odvézt palety. Už jsem to dnes vedoucímu prodejny řekl, že by si měl na prodejně udělat pořádek. Uvidím ve středu, kdy přivezu nové zboží. Jestli to bude stejné jako dnes, budu to muset řešit přes naši firmu.

tweet

Nehledě na skutečnost, že položek začíná přibývat, počet palet se zbožím se stále navyšuje a je problém, že v prostoru prodejny, mezi vystaveným zbožím, již není dost volného místa na zboží „čerstvě“ přivezené. A to ještě nenastal čas těsně před Vánocemi! To má být přepravováno až enormní množství zboží. 😎 Už několikrát jsem se jich ptal, proč si toho tolik objednávají, když to nemají kam dát. Odpověď je až zarážející. Jednotlivé prodejny nic neobjednávají. V DC jsou pověření zaměstnanci, kteří přes systém sledují skladové položky jednotlivých prodejen. Jak zásoby určitého zboží dosáhnou určité minimální hranice, okamžitě dávají příkaz k doplnění zásob. Když se plánují různé slevové a akční ceny, je automaticky na každou prodejnu, podle velikosti a umístění, odesláno určené množství takového zboží. Takže ne prodejny, ale lidi, na druhém konci republiky, kteří ani nevědí, jak fakticky prodejna vypadá, rozhodují o tom, jaké zboží a v jakém množství, bude na danou prodejnu odesláno.

A netýká se to jen OKAY. Jsou to vesměs všechny prodejny, které jsou doplňovány prostřednictvím DC. Sami zaměstnanci, hlavně tedy skladníci, na prodejnách jsou nešťastní, jaké zboží a v jakém množství jim DC posílají. Některé položky, vesměs ty neprodejné, se ve skladech prodejen hromadí. Některé prodejny to pak řeší tím, že si zboží mezi sebou posílají. Někdy je to na vyžádání konkrétní prodejny, ale většinou je to proto, aby se na jejich skladu udělalo místo pro další zboží. Zboží pak putuje od prodejny k prodejně, až se po několika překládkách poškodí a je odesláno zpět k odesilateli zásilky. Tedy k tomu, který podle objednávky z DC, odchodu odeslal zboží, za účelem jeho prodeje. Mám zkušenosti i s vracením zboží odesílatelům a mohu vám potvrdit, že jsou kolikrát zděšení, v jaké stavu se jejich zboží vrací. Ať už z důvodu poškození, nebo jeho neprodejnosti. Že mezitím několikrát objelo celou republiku ani nevěří.

A takhle je to dnes a denně. 😦 Fajn práce, ale někdy naprosto zbytečná. Nic není nezničitelné. Ani zboží, ani lidské tělo. 😉

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice zápisky truckera se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s