Když někdo bydlí vedle průmyslového areálu, nemůže chtít, aby kolem bylo ticho jako na hřbitově!

Když se před dvěma lety začalo spekulovat, že část naší firmy se přestěhuje na severní okraj Prahy, věřil jsem, že to bude do průmyslové části u Zdib, kde bylo postaveno mnoho skladových hal a mnoho jich je stále k pronájmu, či prodeji (prostě stále jsou prázdné). Překvapením bylo, když jsme se dověděli, že firma bude mít svoji novou pobočku v malé vesničce Měšice. Při první návštěvě, kdy jsem tam vezl částí „balíkové“ linky, jsem poprvé na vlastní oči spatřil areál, který se měl stát „mým novým domovem“. Areál je ve vlastnictví firmy ALL IN LOGIS s.r.o. a naše firma je zde v pronájmu.

2012-08-08 12.05.02

První, čeho jsem si na budovách areálu všiml, byl jejich stav. Na první pohled bylo jasné, že nejlepší mají za sebou, ale stále jsou ve funkčním stavu. Stavební firma, která prováděla úpravy, opravy, dostavby, vestavby, vnitřní bourání, odvedla skutečně skvělou práci. Když jsme se „nastěhovali“, byly to úplně jiné objekty, než jak jsem je viděl poprvé. Jen vnější vzhled zůstal stejný. 😉

2012-08-08 12.05.45

Další „věc“, která mě tehdy překvapila, v jaké blízkosti areálu, jsou vystavěny nové rodinné domky. Vlastně stojí přímo za zdí areálu a oddělené jsou jen vozovkou o šířce 5m! 😮 Když probíhala nová výstavba, s největší pravděpodobností pracovní ruch v areálu probíhal jen přes den. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč by byl někdo ochoten, postavit si dům, hned vedle průmyslového areálu, kde celý den probíhá vykládka/nakládka nákladních vozidel a jejich pohyb.

Prvního půlroku bylo vše v pořádku. Přišla zima a vozidla některých smluvních dopravců, která nebyla vybavena nezávislým topením, zůstávala nastartována po celou dobu nakládky/vykládky, aby v nich řidiči nezmrzli. Přes den to bylo „v pohodě“, horší to bylo s kamiony, které v noci převážejí zboží mezi depy. Takový nastartovaný „nafťák“, který má nejlepší léta za sebou (a že jich mezi soukromými dopravci je) dokáže pěkně zkazit spaní. I začaly první stížnosti majitelů domů v blízkosti areálu. Byl vydán zákaz spuštěného motoru, při vykládce/nakládce. Komu nefungovalo topení, měl smůlu.

I přečkali jsme zimu, bez dalších stížností „sousedů“. Sem tam někdo nějakou stížnost předložil, ale vždy se jednalo o nějaké pochybení jednotlivce, které bylo vyřešeno domluvou. S jarem přišel „nový“ problém. Protože je PARCEL hala umístěna kolmo na zeď oddělující areál od bytové zástavby a návěsy musí (kvůli vykládce) být přistaveny bokem na ni, začalo jednu z obyvatelek „postižených“ domů rušit ranní vykládání zboží. Do té doby začínala vykládka v 5.30hod. Od té doby se začíná v 6hod. 😎 Jenže to bylo také špatně, „postiženou“ paní budil nastartovaný tahač, který měnil návěsy u „vykladače“. Přišlo další nařízení, tahač mohl být nastartován až po vyložení prvního návěsu (cca 7hod.).

Když se podařilo vyřešit „balíkový“ problém, zaměřila se pozornost našich „sousedů“ na Cargo halu. Skladníci na vysokozdvižných vozících vjíždějí moc rychle do návěsů, čímž způsobují nadměrný hluk. Přišlo nařízení, že do návěsu se má najíždět minimální rychlostí. Aby bylo skutečnosti učiněno zadost, nechal majitel objektu nainstalovat nové sklopné rampy. Ty byly vybaveny některými pasivními prvky, které měly co nejvíce snížit hluk. Provádělo se několik mnoho úprav, než byly rampy „odhlučněny“, dle názoru vedení firmy, dostatečně.

Na řešení hlukové otázky byla povolána firma, aby změřila hlukové znečištění. 😎 Nejvíce jsme se bavili ve chvíli, kdy muselo být měření přerušeno, protože citlivé přístroje nebyly schopny změřit hladinu hluku při provozu, díky šustění listí a větru v korunách stromů, pod kterými byly nainstalovány hlukové snímače. 😀 Měření bylo prováděno několikrát, na různých místech areálu i v bezprostřední blízkosti „postižených“ domů. V ty dny bylo na depu zakázáno i dýchat. Limity byly překročeny. Sice nepatrně, ale překročeny. Pro „postižené“ výhra, pro firmu další nutná investice do protihlukových opatření.

Zadostiučiněním byly pro nás paradoxně povodně. Ač se to může zdát směšné, povodně daly okolo bydlícím poznat, co to znamená opravdový hluk. Bylo k nám přestěhováno depo z Ústí nad Labem, které bylo postiženo povodněmi. Řidiči v areálu trávili celý týden. Mnozí se řídili heslem: „Po práci zábava.“ V noci se grilovalo, zpívalo, tančilo, kulturně žilo, ale hlavně se poslouchala reprodukovaná hudba. A čím víc nahlas, tím lépe. Trvalo to jen tři týdny, ale kluci si to fakt užili. 😀 A my jsme jim byli vděční. Než stačila stížnost „sousedů“ doputovat k řešení až k vedoucím depa, bylo Ústecké depo i se zaměstnanci zpátky v Ústí. 😉 Pravdou je, že počet stížností na hluk se pak rapidně snížil. Asi se „sousedé“ báli, aby zas nepřijeli Ústečáci. 😀

Hlukový problém dokonce došel tak daleko, že skoro na tři měsíce, bylo PARCEL depo přestěhováno zpět do Modletic. Při správním řízení ohledně překročení hluku, se zjistilo několik nesrovnalostí okolo stavby, kterou PARCEL depo využívalo pro svůj provoz. Mělo dojít k částečné rekonstrukci objektu. Tím by se objekt dostal do původního stavu a zároveň by byl i zpracován nový protihlukový plán. Chvíli se zdálo, že se žádná rekonstrukce provádět nebude, že PARCEL zůstane „nadobro“ v Modleticích. Pak se začalo říkat, že vedení firmy získalo dodatečné povolení pro stavbu, protože v plánované rekonstrukci byly prvky, které nebylo možno ve stávající úpravě realizovat. Trvalo to dlouho, ale koncem minulého týdne se PARCEL depo vrátilo zpět do Měšic. 🙂

Také se těsně před letními prázdninami, na mostě, vedoucí přes trať a jež je součástí komunikace probíhající skrz obec, objevila dopravní značka o maximální hmotnosti projíždějících vozidel. Těžko soudit, jestli zde byla instalována na popud některého ze „sousedů“, jako obrana proti nákladním vozidlům naší firmy, aby nám byl omezen, nebo snad zamezen, příjezd do areálu, jenže my nejsme jediná firma, která v areálu působí. A už vůbec ne jediná, jejíž vozidla jezdí skrz Měšice. Naopak, areál je umístěn hned na začátku obce a my, s kamiony, skrz vesnici moc nejezdíme. A také jsme se dověděli, že to není více rodin bydlících v blízkosti, kteří si stěžují, ale jen DVA majitelé nemovitostí! 😮

Chápu, že není jednoduché bydlet vedle průmyslového areálu, kde je 24hod. provoz, 5 dní v týdnu. Pamatuji, když jsem byl dítě, trávil jsem vždy jeden až dva týdny u bratranců v menším městě. Jako Pražák, jsem si myslel, že jsem zvyklý na cokoli, co se týče hluku. Ale na projíždějící linkové autobusy pod okny pokoje, kde jsme spali, jsem si zvykal dlouho. Trvalo mi několik dní, než jsem je přestal vnímat. Paradoxně mi po návratu do Prahy, tento hluk chyběl. Myslím si, že zvyknout si lze na jakýkoli hluk. Na ten vzdálený, nebo ten bezprostřední. Jenže toto vypadá, jako nějaká permanentní nenávist, kterou si dotyční „sousedé“ kompenzují neustálými stížnostmi. Vždy je to o toleranci obou stran. Ale zde je evidentní, že jedna strana se tolerantně chovat odmítá. Jaké bude vyústění, to v tuto chvíli těžko odhadovat. Blíží se zima, uvidíme, co si naši „sousedé“ pro nás připraví.

Hezký večer 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice zamyšlení, zápisky truckera se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s