Co víc říct k volbám?

Už několikrát jsem si slíbil, že se nebudu vyjadřovat k politice. Ale člověk je tvor nepoučitelný, svoje chyby neustále opakuje, tak i já, jsem se rozhodl, že se opět pokusím, alespoň o malý zásah. 😎 Za pět dní nás čekají předčasné Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Dnes ráno jsem z poštovní schránky „vylovil“ Volební lístky, které se zde usadily zřejmě přes víkend, protože v pátek odpoledne ve schránce nic nebylo. I rozhodli jsme se s #mojezlato, že se podíváme na jednotlivé kandidátky politických stran, seskupení a hnutí. Ve volebním kraji Hlavní město Praha se o přízeň voličů, uchází celkem 21 subjektů.

Hned na začátku, jsme Hlasovací lístky rozdělili na dvě hromádky. Na ty, které v žádném případě volit nebudeme, a na ty, o kterých by se dalo uvažovat, jako o našich zástupcích v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Na internetu jsme si postupně vyhledávali Volební program jednotlivých politických stran a hnutí. Základním kritériem pro rozdělení na hromádku „má šanci“, „nemá šanci“, jsme si s #mojezlato stanovili:

  • zdravotnictví a školství
  • podpora mladých lidí a rodin
  • důchodová reforma
  • rozvoj vědy a výzkumu
  • podpora českého zemědělství a průmyslu
  • a některá další …

Jak jsme pročítali volební program jednotlivých subjektů, odkládali jsme jejich hlasovací lístky na jednu, nebo druhou hromádku. Chvilkami jsme byli překvapení, co jsou strany a hnutí, v rámci předvolebních slibů, naslibovat. Sliby některých stran jsou neřešitelné, neproveditelné, bláznivé a naivní. Někdy jsou strany a hnutí ochotné slíbit něco, co nemohou, nebo nejde jednoduše splnit. A poslední kategorií jsou sliby úsměvné, které by spíš měly sloužit k pobavení, zasmání, s trochou fantazie snad splnitelné někdy v budoucnosti.

Několik politických stran, které opravdu nabízejí něco konstruktivního, s čím by se mohl a chtěl normální občan ztotožnit, nám nakonec na hromádce „má šanci“ zbylo. Z čeho jsem smutný, že se tak nestalo s politickou stranou, kterou jsme s #mojezlato volili v minulých Volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Naopak jsem překvapený z hnutí, které se nám v hromádce „má šanci“ usadilo. A pěkně na jednom z čelných míst. Až do dneška, než jsme si pozorně přečetli jejich Volební program, jsem si z tohoto hnutí dělal legraci a ani v koutku duše, bych nikdy nepředpokládal, že by se takové hnutí mohlo stát jedním z mých lídrů chystaných voleb.

Našimi kandidáty, které bychom chtěli, aby nás zastupovali v poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, se nakonec stala jedna strana a jedno hnutí. Jaké to jsou, to vám nepovím ani já, ani #mojezlato. Jediné, co vám mohu doporučit, udělejte si čas a přečtěte si pozorně všechny předvolební sliby všech politických stran a hnutí, které byste byli ochotni volit. Jestliže má nějaká strana, nebo hnutí, váš odpor, u ní se do volebního programu nenuťte, změna názoru by zřejmě nepřipadala v úvahu. Ale u stran a hnutí, u kterých si nejste jisti, že byste je volili, nebo ne, si ten čas na jejich program najděte a přečtěte si jej. Je to nudné, ale i zajímavé čtení! Věřte mi.

Doufám, že se nám po víkendu podaří zvolit takovou vládu, za kterou bychom se nemuseli stydět. Takovou, abychom mohli říct: „Ti pro naši zem konečně něco dělají.“ Takovou, se kterou budeme spokojeni. Nemusí to být pouze vláda strany, kterou jsme volili, ale vláda s podporou strany, kterou jsme volili. Pak budeme moci žít a pracovat a být hrdi na naši Českou republiku.

Hezký večer 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice zamyšlení se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s