Útěk na vesnici

O víkendu jsme museli prchnout z Prahy na chalupu #navsi. V našem třípokojovém bytě, bydlíme dvě rodiny + zvířata. Předpověď byla více než příznivá, neteř, která tam chtěla jet, to vzdala, tak proč „smrdět“ v Praze.

V sobotu dopoledne jsem ještě odtáhl „Berunu“ do servisu a před polednem jsme vyrazili.

Příjezd na chalupu, to je jak vstup do ráje. Vítr si pohrává s listy na stromu. Ty co už nemají sílu se držet, padají v ladných obloučkách na zem. Je jich plná zahrada. Také švestky a hrušky jsou už téměř všechny na zemi. Nebo spíš, to co z nich zbylo.

Po příjezdu je scénář vždy stejný. Vynosit věci z auta, otevřít všechna okna, aby se v chalupě vyvětralo. Psi se mezitím honí po zahradě. Ája sbírá švestky, ale místo aby je nosila do kyblíku, tak je žere. Aspoň pecky, že umí vyplivnout. 🙂 Do toho se nám motají pod nohy, když nosíme věci. Teď na podzim, hned po příjezdu, zapalujeme v kamnech. Chvíli trvá, než se chalupa vytopí, tak ať máme večer teplo. 🙂

Když je všechno připraveno k příjemnému pobytu, začíná práce kolem chalupy. Vyndavám sekačku a pouštím se do „okusování“ trávníku kolem chalupy. #mojezlato chystá nějakou dobrotu na večer. Když je posekáno, beru psy do vesnice vyvenčit. Cestou se dívám, co je nového, od našeho posledního pobytu. Někde se před zimou ještě staví, ale většinou už se chalupy připravují na zimní čas. Sklepy se plní uhlím, kůlny dřevem. Z komínů už stoupá dým z kotlů, ve vzduchu je cítit pálené uhlí. Podle barvy i s příměsí něčeho, co do kotlů nepatří. Prostě vesnice. 😉

Po návratu dostávají psi nažrat a ulehají k odpočinku. Nyní do vsi vyrážíme s #mojezlato. Zastavujeme se na hřbitově, zapálit babičce s dědou svíčku. Máme s sebou i kytku, ale tu dáváme na hrob až před odjezdem. Obcházíme vesnici a cestou zpět se zastavujeme v místním obchůdku, dokoupit, co jsme zapomněli.

V chalupě „krmíme“ kamna dřevem. Začíná tu být příjemné teplo. Peřiny jsou „cítit“ sluníčkem, které na ně celé odpoledne svítilo. V televizi dávají hezký film, my „zobáme“ dobroty a posloucháme polena, jak praskají v kamnech. To v paneláku prostě nenajdete. 🙂

Ráno se probouzíme do nádherného podzimního dne. Je zima, ale sluníčko se snaží ze všech sil. A daří se mu to. 😉 Nad lesem, polem, loukou i řekou, se vznáší mlha. Mám rád taková rána. Sedím na zápraží s hrnkem teplé kávy a pozoruji probouzející se přírodu.

image

Určitě půjdeme do lesa na houby. Prý pořád rostou! 😉 Tak je tam nemůžeme nechat jen tak. Ty jedlé si odneseme, nejedlé necháme lesní zvěři. Psi se těší, běhají po zahradě i chalupě, jakmile vidí, že se někam chystáme. Ze sklepa bere #mojezlato proutěné košíky a vyrážíme.

U lesa vypouštím psy z auta. Dostávají vodítka, lesní zvěř se přece nehoní! 😀 Na našem oblíbeném místě se „noříme“ do lesa. #mojezlato okamžitě mizí v houští. Já jdu se psy po cestě. I tak nacházím další a další houby. Nejhorší je „kličkovaná“ mezi stromy. Každý ze psů, chce jít jinou stranou.

image

A pak, že nerostou. 😀 Nakonec jsme v lese skoro tři hodiny. Psi už nemohou. Jak se na chvíli zastavíme, sedí nebo leží. Vybírám vždy místo, kde svítí sluníčko, aby nenastydli. No jo, „gaučáci„! 😀 Cestou zpět se zastavujeme podívat na ořechy. Přijeli jsme pozdě, už jsou otlučený a posbíraný. Tak se ještě jedeme podívat na přehradu. Už 12 let je zavřený přístup na korunu hráze. Zřejmě už nikdy otevřený nebude. Škoda, je tam krásný výhled. 😦

Musíme zpět, budeme se balit do Prahy. Jak rádi bychom tu zůstali. Jenže povinnosti volají a platit účty se musí. Dálnice nás brzdí nekonečnými kolonami v uzavírkách. Odbočujeme a jedeme podél. Silnice je to hrozně klikatá, ani psům nedělá dobře. Na konci uzavírek se vracíme na dálnici. Až teprve před Prahou nás dojíždějí auta, která s námi jela souběžně před první uzavírkou. Takže jsme si i pomohli. Domů už přijíždíme za tmy. Přesto se těšíme, až zase pojedeme na chalupu.

Hezký večer 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice takhle mi tu žijem se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Útěk na vesnici

  1. jo, tohle znám 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s