Goodreads není čtenářský deník!

Goodreads

S Goodreads jsem se poprvé setkal před několika lety. V té době jsem nevěděl, jak tuto službu pro sebe využít. Zřejmě to bylo tím, že jsem tolik nečetl jako nyní. Až před třemi lety, kdy jsem začal navštěvovat knihovnu a začal mít na čtení víc času, napadlo mne, jestli bych Goodreads mohl začít používat. Jestli by mi tato služba byla nějak nápomocná. Přesto jsem se k jejímu používání tenkrát nedostal. Proč?

V posledních několika měsících jsem se na Twitteru všiml několika detailů. Stále více mých followings začalo ve své #timeline používat odkazy na svůj Goodreads profil. Na blogách/webových stránkách, které sleduji, se také začala objevovat widgety s odkazy na Goodreads. Řekl jsem si: „Že by teď byla ta správná chvíle?“.

Otevřel jsem webové stránky Goodreads a začal „zkoumat“, co všechno tu najdu. A že toho nebylo málo! 🙂 Od doby, kdy jsem se naposledy snažil s Goodreads „spřátelit“, uplynulo mnoho času a vývojáři udělali mnoho práce. Web je nyní mnohem přehlednější a jednodušší.

Může za to stoupající obliba sociálních sítí ve všech podobách. Ale Goodreads se nesnaží být sociální sítí, tak jak ji známe z pohledu Facebooku, Twitteru. Spíš bych ho přirovnal k Instagramu, Pinterest, Foursquare a dalším podobným. Goodreads není ani čtenářský deník, jak si jej pamatujeme ze školních lavic. Volným překladem: „Dobré čtení“, pomáhá čtenářům najít si „tu“ svoji knihu a říct o tom svým přátelům. Je to takové: „Čtenáři sobě“. 🙂

Ale pojďme se podívat, co Goodreads nabízí. Jako ke každé jiné službě, je potřeba se nejprve zaregistrovat. To lze provést buď vlastními přihlašovacími údaji, nebo pomocí profilu na Facebooku, nebo Twitteru.

Home – stránka je podobná stránkám soc. sítí. Zobrazuje základní údaje o vás a „vašich“ knihách, které právě čtete. Nabízí se tím možnost rychlé informace o knížce vašim přátelům. Zároveň vidíte, co právě čtou vaši kamarádi. Na jaké stránce jsou, jaké jsou jejich dojmy (když to oni sami do profilu knihy zadají). Home stránka je zároveň základním místem, kde můžete vložit informace o knize, kterou čtete, nebo byste chtěli číst. Vyhledat ji lze pomocí ISBN, názvu knihy, jména autora. Nemusíte se bát, Goodreads je plný českých titulů. A když „svoji“ knihu nenajdete, jednoduše ji do databáze knih vložíte.
My Books – naleznete zde všechny informace o „svých“ knihách. Lze editovat jednotlivé položky podle potřeb. Je vhodné ke každé knížce, ať už jste ji již přečetli, nebo ji právě čtete, vkládat vlastní informace. Na jaké straně jste knihu zrovna zavřeli, třeba před spaním :), jaké jsou vaše momentální dojmy, jak na vás příběh působí. Je to vodítko jak pro váš pozdější návrat ke knížce, tak i informace pro vaše přátele (čtenáře), kteří se chtějí o dané knížce něco dovědět. Recenzí je plný internet, ale zde jsou postřehy jednotlivých čtenářů ke konkrétnímu titulu.
Groups – vytváření a aktivita v jednotlivých skupinách, je podobná skupinám na Facebooku nebo Google+. Buď se k nějaké skupině přidáte, nebo si vytvoříte novou skupinu sami.
Recommendations – to je zajímavá záložka. Ze začátku máte smůlu, je prázdná. Sami ji nijak ovlivnit nemůžete. Až po přečtení 20 knih, se tato záložka „odemkne“. A co nabídne? Goodreads podle předchozích 20 knih, které vložíte do svého seznamu, analyzuje váš vkus a později začne sám doporučovat, jaká kniha by vám mohla vyhovovat. 😉
Explore – průzkumník knih. Je to taková rozšířená nápověda pro vaše hledání.
My Account – to je jasné, to jsou přece veškeré informace o „mém účtu“! 🙂 Celá stránka je rozdělena do osmi záložek. Popisovat každou z nich je asi zbytečné, jejich pojmenování hovoří jasně o jejich funkci (profile, settings, emails, feeds, apps, widgets, book links, purchases). Nastavení profilu a settings, je standardní, jako v jiných službách. Doporučoval bych zaměřit svoji pozornost na záložky apps a widgets.

apps

Apps – mimo možnosti nastavení sdílení informací z Goodreads na Facebook a Twitter, nabízí tato záložka přímý přístup do store Apple a Android pro instalaci mobilních aplikací. Ale ani uživatelé s mobilními telefony bez OS nemusí zoufat. Pomocí webových prohlížečů svých telefonů, mohou přistupovat na stránky Goodreads přes mobilní adresu http://www.goodreads.com/m. Zároveň zde mohou vlastníci e-čteček nastavit svá zařízení.

widgets

Widgets – tato záložka nabízí nepřeberné možnosti nastavení widgetu Goodreaders pro vlastní blog, nebo webovou stránku. Rychle tak dáte svým čtenářům na vědomí, co čtete a své postřehy k ději.

Mobilní aplikace, alespoň pro Android, který používám já, mi připadá trochu těžkopádná. Od načtení aplikace, musím 6x „ťápnout“ na displej mobilního telefonu, abych mohl zadat číslo stránky, kde jsem ukončil čtení. Na webových stránkách Goodreads, mi na to stačí jednu „kliknutí“ myši. 🙂 Když budete na chalupě, v autobuse, vlaku, bohatě si s mobilní aplikací vystačíte. Ale to je jen takový malý detail. 🙂

Chcete-li sdílet se svými přáteli poznámky, hodnocení, pohled, dojmy na knížku, kterou čtete, nebo byste si chtěli přečíst, nebo hledáte takové informace od jiných čtenářů, je Goodreads vhodnou volbou. Jestli hodně čtete a máte potřebu sdílet s ostatními, jak se vám kniha líbí, je Goodreads jasná volba! Neváhejte a nebojte se ji vyzkoušet jako já. Sice pozdě, ale přeci. V současné chvíli jsem s touto službou moc spokojen.

Hezký den 🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice jen tak se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s